Rezultate te kerkimit per termin: +Vermahtit

Meta: total 27 / total_found 27 / time 0.000 / keyword[0] vermahtit / docs[0] 27 / hits[0] 41 /
Niklas Luhmannu: E kam të vështirë të kem dëshira
  • 2017-07-10

Niklas Luhmannu: E kam të vështirë të kem dëshira

Niklas Luhmannu një prej mendimtarëve më të shquar gjermanë të shekullit XX, tashmë mund të lexohet edhe në gjuhën shqipe nën shqipërimin e Anila Shukës. Short cuts një prej librave të konsideruar themeltarë në  krijmtarinë e Luhmannu, tashmë mund të lexohet lehtë falë pasioni

No Pic available
  • 2016-08-19

Loja e bixhozit e Hitlerit me pushtimin e Polonisë që ndezi Luftën e Dytë Botërore

Kur Hitleri pushtoi Poloninë, ishte i bindur se Britania dhe Franca do të vazhdonin politikën e tyre të pajtimit dhe ndërmjetësimit për një zgjidhje paqësore. Bradley Lightbody konsideron këtë si keqllogaritje të Hitlerit dhe si kjo çoi Evropën të binte në luftë. Nga Bradley Lightbo

Për terrorizmin do shkruhet, kur të ketë marrë fund
  • 2015-12-04

Për terrorizmin do shkruhet, kur të ketë marrë fund

Martin Amis vjen në një rrëfim mbi krizat në Europë, rritjen e numrit të emigrantëve drejt vendeve me ekonomi më të mirë, përplasjet fetare dhe Nabokovin…Shkrimtari mund të lexohet në shqip me romanin “Treni i natës”, nga botimet “Saras”   Koha për të

DOSSIER/ Vlora 1943, ngjyrat e terrorit
  • 2015-11-08

DOSSIER/ Vlora 1943, ngjyrat e terrorit

Nga Alqi Koçiko I ati i Luan Memishajt, Imer Avdulla Memishaj (1920-1981) në biseda me të birin mbi këto raprezalje të paprecedenta të cilat i ka njohur nga afër dhe ka patur shumë informacione, i ka vënë theksin inciativës gjakatare të Vizhdan Risilisë. I shoqëruar me roja gjermane

No Pic available
  • 2014-11-22

Enveri “ynë”

Kur në Prill të vitit 1941 Mbretëria Jugosllave po hidhte vickla dhe Musolini kishte ngecur në batakun e luftës greke, Hitleri urdhëroi ti hiqnin qafe bezdinë. Brenda një muaji Vermahtit, i hyri Ballkanit krye-fund, duke u dhënë mësim shtet

Si lindi miqësia BRSS-Jugosllavi?!
  • 2014-11-03

Si lindi miqësia BRSS-Jugosllavi?!

Janë thurrur legjenda të shumëta mbi miqësinë serbo-ruse, por kjo miqësi, zyrtarisht është lidhur në Prillin e vitit 1941, kur përmbysja e pushtetit në Beograd I ndryshoi planet e Hitlerit mbi sulmin ndaj BRSS-s. Çfarë ndodhi pas shpalljes ceremonisë së lidhjes së "aleancës" së

Rusët, çlirimtarët që përdhunuan Beogradin!
  • 2014-10-13

Rusët, çlirimtarët që përdhunuan Beogradin!

Sipas disa vlerësimeve, ushtarët e Armatës së Kuqe kanë përdhunuar më shumë se dy milionë femëra në shtetet të cilat i kanë çliruar. Ata ishin inkurajuar me qëndrimin e liderit sovjetik Stalin, i cili konsideronte se përdhunimet janë pjesë e plaçkës së luftës dhe shpërblim pë