Rezultate te kerkimit per termin: +Vexhi +Buharaja

Total: 59
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.615Z

Meditim për poetin e dijetarin e përndjekur Vexhi Buharaja

Me rastin e 90-vjetorit të LindjesBerati. Siç gjithmonë, kur vjen muaji i këndshëm i majit me qiell të kaltërt, Berati hijeshohet nga lule shumëngjyrëshe. Gjelbërimi i dendur harbon në kopshte e oborre shtëpish të bardha, një mbi një, mbi Osum, ku pasqyrohen lagjet, Mangalem e Gori

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.442Z

Vexhi Buharaja përkujtohet në 90-vjetorin e lindjes

Aktivitetet Vendoset në Berat busti i përkthyesit të letërsisë perse Përkthyesi i njohur beratas i letërsisë perse, Vexhi Buharaja, është përkujtuar dje në 90-vjetorin e lindjes, vit i cili përkon me mijëvjeçarin e kryeveprës së letërsisë perse “Shan Name”-së së Fir

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:54.534Z

Vexhi Buharaja, pa mite e mjegull,imazhi i gabuar

Njerëzit e thjeshtë e shihnin me adhurim për shkak të poezive të Saadiut. Ja pse e kujtonin përkthyesin Buharaja si autorin e tyre.Figura e Vexhi Buharasë për vite të tëra ka qënë e mbështjellë nga një tis mjegulle, gati miti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.561Z

Buste për Vexhi Buharanë dhe Firdusiun

Berat, 16 mars, NOA - Me rastin e 90-vjetorit të lindjes së studiuesit dhe përkthyesit Vexhi Buharaja, personalitet i njohur i kulturës shqiptare si edhe 1000-vjetorit të botimit të kryeveprës botërore Shah-Name, bashkia e Beratit, fondacioni kulturor Saadi Shirazi dhe Biblioteka Vexhi B

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:56.967Z

Vexhi Buharja ashtu siç ishte

E para monografi për përkthyesin e veprave të rralla perse “Vexhi Buharaja, pa mite dhe mjegull” i studiuesit Yzedin Hima, na sjell një vepër monografike për një figurë të çmuar të përkthimit nga gjuhë të rralla. Vepra e konceptuar në dy pjesë, është një analiz

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.440Z

90-vjetori i lindjes së Vexhi Buharasë

Vendoset busti i Buharasë dhe përurohet salla Firdeusi në bibliotekën e qytetit të Beratit Prkujtohet n Berat 90-vjetori i lindjes s Vexhi Buharas, nj prej personaliteteve t kulturs shqiptare, prkthyes dhe erudit i jashtzakonshm n fushn e orientalistiks, posarisht letrsis kla

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.448Z

Berati përkujton 90 vjetorin e lindjes së Vexhi Buharasë

Përkujtohet në Berat 90 vjetori i lindjes së Vexhi Buharasë, një prej personaliteteve të kulturës shqiptare, përkthyes dhe erudit i jashtëzakonshëm në fushën e orientalistikës, posaçërsisht letërsisë klasike perse. Me këtë rast Bashkia e qytetit, Biblioteka dhe fondacioni kulturo

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama