Rezultate te kerkimit per termin: +Vishegradit

Meta: total 224 / total_found 224 / time 0.000 / keyword[0] vishegradit / docs[0] 224 / hits[0] 388 /
AMERIKA, GJERMANIA DHE NDARJA IDEOLOGJIKE
  • 2018-07-20

AMERIKA, GJERMANIA DHE NDARJA IDEOLOGJIKE

Presidenti Donald Trump i shtoi kritikat ndaj kancelares gjermane Angela Merkel, duke thënë në një intervistë televizive se politikat e saj të emigracionit kanë qenë një fatkeqësi për Evropën. “Angela dikur ishte një superstar deri në momentin kur lejoi miliona njerëz të vinin

No Pic available
  • 2018-07-01

Austria merr frerët e BE. Brexit dhe emigrantët në duart e populistëve

Më 1 Korrik 2018 Austria merr presidencën e BE-së dhe me këtë për herë të parë e ka kryesinë një koalicion populistësh të djathtë në Bashkimin Europian. Migrimi do të jetë tema qendrore e kësaj presidence. Grindja për një politikë të përbashkët migrimi në BE nuk ka marrë fu

Negociatat, sot pritet zyrtarizimit i vendimit të Luksemburgut
  • 2018-06-28

Negociatat, sot pritet zyrtarizimit i vendimit të Luksemburgut

Pas ministrave të jashtëm të BE, të mbledhur në Luksemburg dy ditë më parë, që vendosën të hapin negociatat për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë, në varësi të progresit të shënuar vitin e ardhshëm, sot është radha e liderëve të BE-së, për ta zyrtarizuar këtë v

Refugjatët, BE në karantinë. Kufijtë në Ballkan e Itali mbyllen nga ushtria?
  • 2018-06-24

Refugjatët, BE në karantinë. Kufijtë në Ballkan e Itali mbyllen nga ushtria?

Para takimit të jashtëzakonshëm për politikën ndaj refugjatëve disa shtete kërkojnë një izolim më të madh të shteteve të tyre. Në takimin e Brukselit nuk marrin pjesë shtetet e Vishegradit. Bullgaria që kryeson aktualisht Bashkimin Evropian pritet të propozojë në takimin e jashtë

Emigracioni, shtetet e Vishegadit refuzojnë takimin me Merkelin
  • 2018-06-22

Emigracioni, shtetet e Vishegadit refuzojnë takimin me Merkelin

Kryetarët e qeverive të Polonisë, Çekisë dhe Sllovakisë e vlerësojnë takimin e planifikuar vetëm si aksion ndihme në favor të kancelares gjermane, Merkel. Edhe kryeministri i Italisë ka problemet e tij me takimin. Shtetet e të ashtuquajturit Grup i Vishegradit kanë protestuar me forcë

E ardhmja e Europës, Bushati takohet me Kotzias në Greqi
  • 2018-05-11

E ardhmja e Europës, Bushati takohet me Kotzias në Greqi

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, me ftesë të homologut Nikos Kotzias po merr pjesë në takimin e ministrave që po mbahet në Greqi. Në një postim në Twitter, Bushati shkruan se janë mbledhur nga Kotzias për të diskutuar për të ardhmen e Europës dhe për perspektivën e p

Marrëveshja, Greqia pritet të njohë patentat shqiptare
  • 2018-05-11

Marrëveshja, Greqia pritet të njohë patentat shqiptare

Në Athinë po zhvillohet takimi i dytë i ministrave nga vendet e grupit të Vishegradit dhe 4 vendeve të Ballkanit Perëndimor, ndër të cilat Shqipëria dhe Kosova. Temat kryesore janë politikat e zgjerimit, energjia dhe e ardhmja e rajonit e Bashkimit Europian. Korrespondenti i Top Channel,