Rezultate te kerkimit per termin: +Vitoja

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] vitoja / docs[0] 7 / hits[0] 9 /
Mbi vizitën e parë të Nënë Terezës në Shqipëri
  • 2016-09-02

Mbi vizitën e parë të Nënë Terezës në Shqipëri

Nga Ksenofon Krisafi Ngjarja e bukur e shenjtërimit të Nënë Terezës, ceremonia e së cilës do të zhvillohet këto ditë në Selinë e Shenjtë, ka ngjallur me të drejtë dëshirën për të folur e për të shkruar sa më shumë për të. Ajo më nxiti që t'iu rikthehesha shënimeve të mi

Vito Kapo: Çmë tha Enveri për helmimin e Hysniut
  • 2016-08-26

Vito Kapo: Çmë tha Enveri për helmimin e Hysniut

Në bisedën time me Vito Kapon, u rreka të trajtoj një spektër sa më të gjerë temash, për aq sa na lejoi koha dhe meraku për të mos e lodhur gruan e moshuar që për pak muaj mbush 94 vjeç. Është e kuptueshme se i shoqi Hysni Kapo, sekretari i KQ të PPSH dhe drejtuesi i përditshëm i

Rama, dekorues i enveristëve, do të vjedhë 8 dhjetorin
  • 2014-12-08

Rama, dekorues i enveristëve, do të vjedhë 8 dhjetorin

Brenda javës, pasi shpalli rreshtimin e qeverisë me nomenklaturën enveriste, përmes dekorimit të Vito Kapos, sekretares personale të diktatorit (mendohet se u dekorua edhe Zonja e zezë e diktatorit), Edvini po kërkon të vjedhë edhe Ditën e Demokracisë. Paçka se ishte i arratisur n

No Pic available
  • 2010-06-05

Rikthim për nostalgjikët e kinemasë

Perla të kinematografisë botërore, 45 të tilla, kanë nisur të shfaqen në vijim të aktivitetit “Nostalgjia e kinemasë”, që do të organizohet përgjatë 15 ditëve në sallat e kinemasë “Imperial” pranë qendrës “Kristal”. Kjo iniciativë e Arkivit Qend

No Pic available
  • 2010-05-16

Ditari sekret i Enverit: Kërcënova Vito Kapon të mos dyshojë për vdekjen e Hysniut

Më në fund arkivat arrijnë të zbardhin disa faqe me përmbajtje krejt të pacensuruar nga shënimet e Enver Hoxhës. Materiali që "Panorama" do të botojë më poshtë është pjesë e një ditari sekret, apo më saktë pjesë të ditarit të Enver Hoxhës, që nuk janë përfshirë n

No Pic available
  • 2010-02-19

“Borba”: “Tirana sundohet nga Nexhmija, Fiqiretja dhe Vitoja”

Autori i Lajmit: Androkli DraloBeograd, 23 mars 1961 – Gazeta jugosllave “Borba” ka sulmuar ditën e djeshme udhëheqjen komuniste shqiptare me në krye Enver Hoxhën në një artikull të fortë të organit qeveritar jugosllav. “Populli shqiptar nuk do ta pranojë kurrë politikën e terror

No Pic available
  • 2008-04-20

Safo Marko dhe femrat e Himarës

Mëngjesi e gjen më të lumtur. Buzëqeshja i shndrit fytyrën e mbuluar nga flokët e hirta të hedhura mbi supe.ANILA MEMA Ruan një freski të natyrshme, ndonëse i ka prekur 83 vite në jetë. Eshtë një grua e bukur, e dashur, që e do natyrën, jetën, ndonëse kjo e fundit nuk është