Rezultate te kerkimit per termin: +Vivaldi

Meta: total 108 / total_found 108 / time 0.000 / keyword[0] vivaldi / docs[0] 108 / hits[0] 159 /
Axhenda e festimeve/ Shenjtërimi i Nënë Terezës, koncerte e aktivitete
  • 2016-09-06

Axhenda e festimeve/ Shenjtërimi i Nënë Terezës, koncerte e aktivitete

Shenjtërimi i Nënë Terezës, nuk do të festohet vetëm në Vatikan. Ministria e Kulturës dhe Bashkia e Tiranës po organizojnë aktivitete në ditën e ceremonisë së shenjtërimit të Nënë Terezës, e cila do të zhvillohet më 4 shtator në Vatikan. Ceremonia e shenjtërimit të Nënë T

ALBANIA VENETA  SHQIPËRIA VENEDIKASE
  • 2016-05-24

ALBANIA VENETA SHQIPËRIA VENEDIKASE

HISTORI Bajram Peçi   Për Shqipërinë, Albania Veneta ishte fillimi i një periudhe historike, kur gjithë Europa do mbetej me sytë mbërthyer te lufta titanike e Skënderbeut kundër një pushtuesi më të fortë e të egër Pse duhet ditur ç’është “Albania Venet

Ku do ti gjejë besimtarët profeti ynë i ri?
  • 2016-04-09

Ku do ti gjejë besimtarët profeti ynë i ri?

Nga Enver Robelli «Sot, të nderuar mysafirë dhe të dashur qytetarë, po fillojmë një traditë të re». Kjo ishte njëra nga fjalitë e kryetarit të Kosovës Hashim Thaçi në ditën e inaugurimit të tij. Me të vërtetë ishte një traditë e re jo vetëm për nga forma e ceremonisë.

Ja kush është eksporti më i mirë i Shqipërisë
  • 2016-03-14

Ja kush është eksporti më i mirë i Shqipërisë

Para disa ditësh, radio BBC i kishte kushtuar një hapësirë të veçantë tenorit Saimir Pirgu. Performanca e tij në Royal Opera House pritej me interes, edhe pse natën e parë kishte munguar. Historia e djaloshit të rritur në komunizëm e befasoi gazetaren e BBC, sidomos kur ai rrëfeu se s

Filarmonia e Kosovës po mbush sallat plotë
  • 2015-11-13

Filarmonia e Kosovës po mbush sallat plotë

Në Katedralen "Nënë Tereza" në Prishtinë u mbushen 600 karrige nga dashamirë të muzikës që mbrëmjen e së enjtes, (12 nëntor) kishin ardhur për të ndjekur koncertin e radhës nga Filarmonia e Kosovës. Pesëdhjetë anëtarët e korit të kësaj filarmonie dhanë një koncert premierë,

Filarmonia e Kosovës prezanton vepra të renesancës e barokut
  • 2015-11-11

Filarmonia e Kosovës prezanton vepra të renesancës e barokut

Në Katedralen "Nënë Terezë" në Prishtinë, Filarmonia e Kosovës do të mbajë koncertin e muajit nëntor, një koncert premierë që nga ta po konsiderohet si sfidë muzikore. Pesëdhjetë anëtarët e korit të Filarmonisë së Kosovës do të ngjiten në skenë për të interpretuar veprat

Portret / Violinistja anonime
  • 2015-09-03

Portret / Violinistja anonime

TIRANË, 3 Shtator / ATSH- N. Lena / - Ka kohë që kjo vajzë interpreton në rrugën pedonale të Tiranës, midis Teatrit Kombëtar dhe Galerisë së Arteve. Është një shëtitore që në mbrëmje tërheq mjaft kalimtarë dhe pushues në lokalet perreth.Aty qëndron edhe vajza elegante me violin