Rezultate te kerkimit per termin: +Vivendit

Meta: total 3 / total_found 3 / time 0.000 / keyword[0] vivendit / docs[0] 3 / hits[0] 5 /
No Pic available
  • 2009-08-12

Mitrovica, qeveria zotohet kundër bllokadës serbe

 Qeveria e Kosovës është zotuar se, me gjithë kërcënimet e grupeve serbe, ndë-rtimi i shtëpive të shqiptarëve në lagj-en Kroi i Vitakut nuk do të ndërpritet. Përpos protestave të popullatës serbe në pjesën veriore të Mitrovicës, punimet janë ndërprerë edhe për shkak të

No Pic available
  • 2009-08-12

Xhudah: E ardhmja e Veriut të Kosovës

"Gjendja në Veri të Kosovës, prej 10 vjetësh, është një konflikt i ngrirë me pak gjasa të integrimit të plotë në sistemin qeverisës të Kosovës", thotë analisti britanik, Tim Xhudah, (Tim Judah), gjatë një interviste për Radion "Europa e Lirë". Ai shton se "bashkësia ndërkombët

No Pic available
  • 2009-08-11

Tim Xhuda: Ndarja e Kosovës është e papranueshme

Ideja për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë nuk është i pranueshëm edhe në rrafshin ndërkombëtar. Një gjë e tillë do të sjellë probleme zinxhir edhe në Maqedoni dhe Bosnje. Një mendim të tillë e ka shprehur eksperti i çështjeve ballkanike, Tim Xhuda, i cili është k