Rezultate te kerkimit per termin: +Vizatim

Meta: total 466 / total_found 466 / time 0.000 / keyword[0] vizatim / docs[0] 466 / hits[0] 593 /
Velo rikthen vizatimet që ia dogji Sigurimi i Shtetit
  • 2017-06-12

Velo rikthen vizatimet që ia dogji Sigurimi i Shtetit

1966? Maks Velo vendos pikëpyetje bri vizatimit që mbart brënda imazhin e një fshati primitiv. Ky imazh i është ruajtur në mëndje për ta rikthyer kohë më vonë, pas djegjes që u bëri një pjese të mirë të punëve Sigurimi i Shtetit. Në 1964 një tjetër vizatim mbi tematikën e fsha

No Pic available
  • 2017-06-06

Ky vizatim ju ndihmon të zbuloni sa të çmendur jeni

Vizatimi i rrethit dhe i numrave të vendosur gabimisht në orë mund të tregojnë ndikimin që ka cmenduria në tru. Testi i vizatimit të orës është një nga mjetet më të përdorura për të diagnostikuar crregullimet e kujtesës, ndryshimet e personalitetit dhe arsyetimet e gabuara. Ka një

Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!
  • 2017-06-01

Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!

Nga Fatmira Nikolli Piktura Motra Tone e realizuar në vitin 1883 nuk është e Kolë Idromenos! Është studiuesi, piktori e restauratori Mustafa Arapi, që ka arritur në këtë përfundim, të cilin e bën publik dhe është i gatshëm të japë edhe argumente. E njohur si piktura e parë realist

Diana Çuli : Dikur kisha frikë të bëja personazhe femra
  • 2017-05-23

Diana Çuli : Dikur kisha frikë të bëja personazhe femra

Intervistë me shkrimtaren e njohur Alda BARDHYLI Një guan nuk është asnjëherë vetëm natën. Jean-Paul Sartre filozofi dhe shkrimtar i njohur francez e shprehte shpesh këtë, teksa përpiqej të gjente lidhjet e padukshme mes femrës dhe natës. Por një grua që shkruan është diccka tjet

Pol Elyar, zhgënjime të bukura
  • 2017-05-17

Pol Elyar, zhgënjime të bukura

Pol Elyari është një nga poetët bashkëkohorë francezë më të mëdhenj e më të njohur brenda dhe jashtë vendit të vet. Lindi në vitin 1894 dhe vdiq në vitin 1952. Mes jetës dhe krijimtarisë së këtij poeti ka një përkim të ndjeshëm. Evoluimi artistik i Elyarit është në përput

In Memoriam/ Adriana Elini Xhajanka, kineastja e madhe e filmit dokumentar shqiptar
  • 2017-04-07

In Memoriam/ Adriana Elini Xhajanka, kineastja e madhe e filmit dokumentar shqiptar

Bota e madhe e artit shqiptar shkëlqen fuqishëm nga puna dhe talenti i sa e sa artistëve të apasionuar , të cilët vunë gjthçka në shërbim të tij, kohën , rininë, forcat për të sjell në art, jetën e përditëshme, punën dhe njerëzit e thjeshtë. Adriana Elini- Xhajanka, regjisore e

No Pic available
  • 2017-03-09

Në shkolla mungojnë mësuesit ndihmës për fëmijët me aftësi të kufizuar

Emisioni investigative BOOM në RTV Ora News sot ka trajtuar një temë shumë të ndjeshme dhe delikate. Bëhet fjalë për trajtimin e fëmijëve me aftësi ndryshe në shkollat e Tiranës. Nga një vëzhgim i gazetarëve të BOOM, ka rezultuar se në shkolla ka mungesë të mësuesve ndihmës të