Rezultate te kerkimit per termin: +Vizatimit

Meta: total 323 / total_found 323 / time 0.000 / keyword[0] vizatimit / docs[0] 323 / hits[0] 411 /
Velo rikthen vizatimet që ia dogji Sigurimi i Shtetit
  • 2017-06-12

Velo rikthen vizatimet që ia dogji Sigurimi i Shtetit

1966? Maks Velo vendos pikëpyetje bri vizatimit që mbart brënda imazhin e një fshati primitiv. Ky imazh i është ruajtur në mëndje për ta rikthyer kohë më vonë, pas djegjes që u bëri një pjese të mirë të punëve Sigurimi i Shtetit. Në 1964 një tjetër vizatim mbi tematikën e fsha

Musa Ramadani dhe kërkimi i fatit të Franc Kafkës
  • 2017-06-07

Musa Ramadani dhe kërkimi i fatit të Franc Kafkës

Shkrimtari pritet ti akordohet çmimi Kadare këtë të premte Musa Ramadani, shkrimtari nga Kosova pritet të marrë këtë të premte çmimin Kadare, që u akordua një javë më parë në ditët e kulturës që u mbajtën në Razëm. Ai u vlerësua nga juria, me romanin në dorëshkrim Profeti ng

No Pic available
  • 2017-06-06

Ky vizatim ju ndihmon të zbuloni sa të çmendur jeni

Vizatimi i rrethit dhe i numrave të vendosur gabimisht në orë mund të tregojnë ndikimin që ka cmenduria në tru. Testi i vizatimit të orës është një nga mjetet më të përdorura për të diagnostikuar crregullimet e kujtesës, ndryshimet e personalitetit dhe arsyetimet e gabuara. Ka një

Portreti i Dritëro Agollit në vizatime
  • 2017-05-04

Portreti i Dritëro Agollit në vizatime

E bija e Dritëro Agollit, vazhdon ta tregojë mungesën e humbjes së të atit, përmes postimeve që bën shpesh në Facebook. Poezi, përkthime, apo foto që tregojnë çaste familjare, publikohen shpesh nga Elona me dedikime të vecanta. Por ajo çfarë bie në sy është një koleksion portrete

Arti? Të çlirosh veten, nga muret e bardha
  • 2017-05-02

Arti? Të çlirosh veten, nga muret e bardha

Me artistin Heldi Pema Ai mund të ndërtojë gjithçka me një pikturë, duke e parë atë si formën më të mirë përmes së cilës mund ti japë kuptim situatave. I formuar me disa disiplina, si skulptura apo video-art, Heldi Pema është nga ata artistë bashkëkohorë që kërkon ta mbajë f

No Pic available
  • 2017-03-09

Në shkolla mungojnë mësuesit ndihmës për fëmijët me aftësi të kufizuar

Emisioni investigative BOOM në RTV Ora News sot ka trajtuar një temë shumë të ndjeshme dhe delikate. Bëhet fjalë për trajtimin e fëmijëve me aftësi ndryshe në shkollat e Tiranës. Nga një vëzhgim i gazetarëve të BOOM, ka rezultuar se në shkolla ka mungesë të mësuesve ndihmës të

Rodin  Erotikat maramendëse dhe jeta e kapur fluturimthi
  • 2017-01-09

Rodin Erotikat maramendëse dhe jeta e kapur fluturimthi

Luan Rama Viti 1900. Auguste Rodin, skulptori i famshëm ishte në kulmin e artit të tij kur lava e vullkanit të tij shpërthyes derdhej e ngurtësohej për të na dhënë veprat më të mira të tij. Padyshim që skulptori i fuqishëm botëror u kthye me kohë në një referencë të padiskutuesh