Rezultate te kerkimit per termin: +Vlersimit

Total: 173
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.873Z

Institucionet e arsimit t lart dhe kriza e vlersimit t tyre

Muajt e fundit pr prsosjen e arsimit t larte dhe arritjen e standardeve bashkkohore kan lindur nj sr diskutimesh. M kryesoret e tyre jan dy: 1. Vlersimi i cilsis se Institucioneve t Arsimit t Lart nga nj kompani e huaj akreditimi, 2. Zbatimi ligjshmris, vendimeve t Kshillit t Ministrave dhe ak

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:23.240Z

Berisha: Kompesim, pas vlersimit

Kryeministri Berisha deklaroi se menjehere do te ngrihet nje grup pune i cili do te bej edhe vlersimin e demeve materiale te ndodhura ne fshatin Gradec dhe rrethinat e tij. Sipas Berishes, ky grup do te pervehet me ekspert te ALUIZNI-t, te gjendjes civile dhe ekspert te prefektures. Sipas Berishes,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.742Z

Ballkani dhe tregjet e kapitalit

Vendet e Ballkanit Perndimor po synojn tregjet ndrkombtare t kapitalit si burim financimi. Investuesit n kto tregje para se t vendosin pr dhnien e nj huaje i referohen vlersimit t riskut t kredis. Agjencit e mdha t vlersimit kategorizojn nivelin e riskut q paraqesin titujt e borx

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.402Z

Rregulla të reja për tregjet

Komisioni i BE-s propozon nj kontroll m t rrept n t ardhmen t agjencive t vlersimit t riskut t kredis. Pr kt duhet t ngrihet nj autoritet i ri, i cili do t'i kontrolloj me kujdes e imtsi kto kompani. Autoriteti evropian pr mbikqyrjen e letrave me vler, shkurt ESMA, duhet t themelohet deri n fund

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.374Z

Vlersohen tokat

Ministria e Ekonomis dhe Financave, prkatsisht Departamenti i Tatimit n Pron, n bashkpunim me komunat e Kosovs, partnert SIDA, Agjencia e Taksave Suedeze dhe USAID, gjat ktij muaji fillojn pilot projektin pr regjistrimin e karakteristikave shtes t pronave t paluajtshme n komunn e Fush-Kosovs dhe Sht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.421Z

Tafaj: Vlerësim objektiv për testet e Maturës Shtetërore

Ministri i Arsimit dhe i Shkencës viziton për herë të parë vendin ku vlerësohen testet e maturës; rezultatet, më 14 qershor Vlersuesit e testit t Gjuh-Letrsis t Maturs Shtetrore u nisn dje si do mngjes drejt shkolls “Sabaudin Gabrani” pr t prmbushur deri n datn

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.556Z

Ligji i ri i mjedisit, shtrëngohen masat për licencë mjedisore

Mediu: Kritere të reja për certifikimin e ekspertëve mjedisorë Asnj projekt nuk do t mund t marr jet, nse m par nuk ka kaluar procesin e vlersimit t ndikimit n mjedis, nga ku t siguroj leje apo licenc mjedisore. Projektligji m i ri i mjedisit i hartuar nga Ministria e Mjedisi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama