Rezultate te kerkimit per termin: +Volteri

Meta: total 107 / total_found 107 / time 0.000 / keyword[0] volteri / docs[0] 107 / hits[0] 162 /
No Pic available
  • 2017-06-05

El Dorado, e vërteta prapa legjendës

Ëndrra e El Dorados, një qytet i humbur me flori, çoi shumë konkuistadorë drejt një kërkimi të pafrutshëm nëpër pyjet dhe malet e Amerikës së Jugut. Por gjithçka ishte thjeshtë dëshirë e ethshme. I florinjti në të vërtetë nuk ishte një vend, por një person siç e konfirmojnë

AMERIKANËT NUK E NJOHIN GJUHËN E ÇADRËS DHE TË SALIUT!
  • 2017-05-10

AMERIKANËT NUK E NJOHIN GJUHËN E ÇADRËS DHE TË SALIUT!

Hoyt Brian Yee, zëvendës ndihmës sekretar i shtetit amerikan vjen këtë të hënë në Tiranë. Ambasadori amerikan e takoi shkurt, dhe ia bëri dje të qartë Lulzimit: “stop, i tha, deri këtu!” E patë që nuk thanë asgjë për takimin: gjuha politike e forcës nuk transmetohet n

No Pic available
  • 2017-03-30

Çfarë ka ndodhur më 30 mars?

598 – Dyndje në Iliri: Avarët heqin rrethimin ndaj fortesës bizantine të Tomis (Kostancë, Rumani e sotme). Udhëheqësi i tyre Bayan tërhiqet në veri të lumit Danub – ofensiva do të vonohej nga një epidemi murtaje që kishte pllakosur forcat avaro-sllave. Bayan ishte Khagan, po

No Pic available
  • 2017-03-14

Paganizmi dhe Panteizmi në Ditën e Verës

Nga Miron Çako 14 marsi, Dita e Verës, tashmë është bërë një traditë dhe festë kombëtare. Pavarësisht karakterit të saj festiv e argëtues, shoqëruar me simbolika, shenja (verore), ushqime të veçanta (ballokume), vezë etj dhe çdo gjë tjetër në funksion të kësaj feste, duhet t

No Pic available
  • 2017-03-09

Çfarë ka ndodhur më 9 mars?

1230 – Cari bullgar Ivan Asen II mposht Theodhorin e Epirit në betejën në afërsi të fshatit Klokonic (në Bullgarinë e sotme). Rivaliteti i tyre kishte qenë i hershëm. Principata ose Dhespotati i Epirit ishte themeluar nga Michael Duka Komnenus. Vëllai i tij, Theodor Duka, që erdhi n

No Pic available
  • 2017-02-21

Çfarë ka ndodhur më 21 shkurt?

1431 Në selinë ushtarake të mbretit anglez në Paris, fillon një gjyq i cilësuar si më i rëndësishmi në histori që nga koha e gjyqit të Krishtit në Jeruzalem. Gjykohet Zhan d’Ark, një vajzë fshatare në Francën mesjetare; adoleshente, analfabete, me besim se Perëndia e kishte

No Pic available
  • 2016-11-21

Çfarë ka ndodhur më 21 nëntor?

1694 – Lindi François-Marie Arouet, emri i penës, Volter; përfaqësues kryesor i Iluminizmit, shkrimtar, historian, filozof jashtë filozofisë konvencionale, i njohur për satirën, kritikën ndaj fesë si institucion, përkrahës i tolerancës fetare dhe për ndarjen e kishës nga shteti,