Rezultate te kerkimit per termin: +Vullkane

Meta: total 60 / total_found 60 / time 0.000 / keyword[0] vullkane / docs[0] 60 / hits[0] 69 /
Zbulohet çfarë ka në Pluton
  • 2016-03-19

Zbulohet çfarë ka në Pluton

Sipërfaqja e Plutonit mund të jetë tani më e njohur për ne falë të dhënave të mundësuara nga anija hapësinore e NASA-s, New Horizont. Sipas pamjeve më të fundit të mundësuara prej saj, shkencëtarët kanë mundur të verifikojnë se në sipërfaqen e planetit ka qindra vargmale, fllus

35 fakte dhe kuriozitete që nuk i dini rreth Alaskës
  • 2016-03-15

35 fakte dhe kuriozitete që nuk i dini rreth Alaskës

Para se të bëhej territor i SHBA-së, Alaska i përkiste Rusisë. Rusia i ofroi Amerikës territorin e Alaskës për shitje në 1867. Blerja kushtoi 7 milionë e 200 mijë dollarë. Në vitin 1896 në Alaska u zbulua flori në masë të konsiderueshme. Një vit më pas 50 000 njerëz u dyndën dr

No Pic available
  • 2016-03-07

Rishpërthen vullkani Tungurahua, hiri në qiell deri në 4 mijë metra

Vullkani Tungurahua në Ekuador ka shpërthyer sërish mbrëmjen e të dielës, duke përhapur tym dhe hi në qiell. Kanë qënë shpërthimet e njëpasjëshme që kanë zgjuar banorët. Ekspertët kanë nisur të regjistrojnë aktivitetin në rritje të Tungurahua që më 27 shkurt dhe e kishte par

No Pic available
  • 2016-03-03

Tërmet 7.9 ballë në Indonezi, alarm për tsunam

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.9 ballë në brigjet e Indonezisë ka dhënë alarmin për një tsunam të mundshëm. Epiqendra e tërmetit ishte 808 kilometra në jugperëndim të Padang, me një thellësi prej 10 kilometra. Mediat lokale shkruajnë se ky tërmet i fuqishëm është një a

No Pic available
  • 2016-03-02

Indonezi, tërmet 7.9 ballë, mediat: Alarm për tsunam

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.9 ballë në brigjet e Indonezisë ka dhënë alarmin për një tsunam të mundshëm. Epiqendra e tërmetit ishte 808 kilometra në jugperëndim të Padang, me një thellësi prej 10 kilometra. Mediat lokale shkruajnë se ky tërmet i fuqishëm është një a

Nga Arka e Noes tek Atlantis: 10 legjendat që u inspiruan nga ngjarje gjeologjike të vërteta
  • 2016-02-29

Nga Arka e Noes tek Atlantis: 10 legjendat që u inspiruan nga ngjarje gjeologjike të vërteta

Pjesa më e madhe e miteve e kanë origjinën nga fantazia e shfrenuar humane, por disa nga këto histori të kaluara gojë më gojë janë frymëzuar nga ngjarje gjeologjike, që realisht kanë ndodhur. Paraardhësit tanë përpiqen të shpjegojnë fenomenet natyrore disi të pakuptueshme. Më posh

Munella ndërmjet krimit dhe legjendës
  • 2016-02-10

Munella ndërmjet krimit dhe legjendës

Përshkrim/Një i ftohtë i lehtë më hyri në trup. Fillova të dridhësha paksa. Përpiqesha të fërkoja këmbët njëra me tjetrën siç vepronin njerëzit primitiv kur kryenin këtë veprim, por dru me dru për të ndezur zjarrin. E ndërpreva punën dhe kalova në faqen e internetit të