Rezultate te kerkimit per termin: +Wolfgang +Schaeuble

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] wolfgang / docs[0] 1336 / hits[0] 1732 / keyword[1] schaeuble / docs[1] 116 / hits[1] 182 /
No Pic available
  • 2017-09-06

Serbia të njohë Kosovën, SHBA dhe BE të rrisin profilin në dialog

Një raport i ri për dialogun Prishtinë-Beograd bën thirrje për njohjen e Kosovës nga Serbia. Autori i raportit, David Phillips, thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të rrisin profilin në negociatat mes dy vendeve, si pjesë e interesave strategjike për ti bërë ballë ndërhyrjeve ruse në

Me postë dërgohet letër bombë në zyrën e FMN-së në Paris
  • 2017-03-16

Me postë dërgohet letër bombë në zyrën e FMN-së në Paris

Një letër bombë ka shpërthyer në zyrën e FMN-së në Paris duke shkaktuar plagosjen e personit që e hapi zarfin, bën të ditur policia. Punonjësi i FMN-së ka plagë në fytyrë dhe në duar ndërkohë që stafi u evakua menjëherë. Shefja e FMN-së Christine Lagarde dënoi “aktin fr

No Pic available
  • 2017-03-14

Zyrtarët europianë paralajmërojnë Turqinë për retorikën nxitëse

Zyrtarë europianë paralajmëruan të hënën Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan të mos përdorë retorikë nxitëse, pasi ai e akuzoi Holandën, një vend anëtar i NATO-s, se kishte mbajtur një qëndrim prej nazisti, duke mos i lejuar zyrtarë të lartë nga Ankaraja të shkonin në mitingj

Sllovakia, kritikja e islamit, tashmë presidente e BE-së
  • 2016-07-04

Sllovakia, kritikja e islamit, tashmë presidente e BE-së

Ajo duhet të ndërmjetësojë si kryesuese e radhës në 6-mujorin e dytë, pas Brexit Një vend, ku Parlamenti dhe partitë janë gati të një mendimi: Nuk ka vend për refugjatët dhe azilkërkuesit në Sllovaki Nga 1 korriku, Presidencën e radhës së BE-së e kryeson Sllovakia. Një vend, ku

No Pic available
  • 2016-07-03

Ministri gjerman: Nuk është koha për integrim më të thellë në BE

Ministri i financave i Gjeranisë, Wolfgang Schaeuble, thotë se Bashkimi Evropian duhet të mendoj nëse ka kuptim të bëhet integrim më i thellë i shteteve anëtare, duke pasur parasysh votimin në Britani për largim nga BE-ja. Në parim, jam mbështetës i integrimit më të thellë, tha sot

Brexit, tërmet në BE
  • 2016-06-27

Brexit, tërmet në BE

AKADEMIK, PROF. ANASTAS ANGJELI Ajo që sondazhet parashikonin, ndodhi. Referendumi në Britaninë e Madhe i tha "JO" qëndrimit të mëtejshëm të Britanisë së Madhe në BE, duke shfaqur për momentin një krizë paniku, "një tërmet në BE". Si para dhe tashmë pas referendumit, politikan

No Pic available
  • 2016-06-17

Takimi i krerëve të Financave të BE-së dominohet nga debati i Brexit

Ministrat e Financave të Bashkimit Evropian janë mbledhur në Luksemburg për të diskutuar mbi evazionin fiskal, por edhe pse jashtë agjende,  takimi është dominuar nga referendumi i 23 qershorit dhe dalja e mundshme e Britanisë nga unioni. Komisioneri Evropian i Shërbimeve Financiare Jonat