Rezultate te kerkimit per termin: +Xhafer +Spahiun

Meta: total 9 / total_found 9 / time 0.000 / keyword[0] xhafer / docs[0] 915 / hits[0] 1393 / keyword[1] spahiun / docs[1] 894 / hits[1] 1109 /
Blloku, historia dhe të fshehtat e lagjes me të famshme të Tiranës!
  • 2016-01-10

Blloku, historia dhe të fshehtat e lagjes me të famshme të Tiranës!

Per pjesen me te madhe te qytetareve te Tiranes, Blloku eshte lagjia me ne mode dhe me e gjalle e Kryeqytetit. Per guidat turistike ai eshte vendi qe rekomandohet per nje drink ne oret e vona te nates dhe per te kuptuar jeten vibrante te Tiranes. Pak qytetare e kane njohur ate si zonen e ndaluar

No Pic available
  • 2014-10-09

Shkolla e Bicajt në 100-vjetorin e saj (1914-18 tetor-2014)

1.- Në kushtet e pushtimit shumëshekullor osman, lufta për gjuhën dhe shkollën shqipe ishte shprehje e qëndresës aktive të popullit shqiptar, qëndresë që spikati sidomos gjatë Rilindjes Kombëtare. Por edhe pas Lidhjes së Prizrenit (1878) pengesat për hapjen e shkollave shqipe qen

NGA VEPRIMTARIA E MUHARREM BAJRAKTARIT KUNDËR PUSHTIMIT FASHIST (1941-1942)
  • 2014-10-05

NGA VEPRIMTARIA E MUHARREM BAJRAKTARIT KUNDËR PUSHTIMIT FASHIST (1941-1942)

"Në Lumë çeta trime e Muharrem Bajraktarit me popullin bujar e luftëtar të Lumës i dha grushte të forta milicisë..." - Rezoluta e Konferencës së Pezës (16 shtator 1942)Gjatë viteve 1935-1939 Muharrem Bajraktari pati jetuar në Francë, i përfshirë në organizatën "Bashkimi Kombëtar".

No Pic available
  • 2013-09-11

Gabimi i Eqrem Çabejt përprejardhjen e shqipes

TIRANE - Në një bisedë me Arsim Spahiun, doktor në histori i Universitetit të Franche-Compté-së (Francë), mësojmë të dhëna të reja historike për pellazgët dhe ilirët e parë. Duke iu referuar studimeve më të fundit të bëra në Francë, Spahiu del në konkluzionin se pellazgët dh

No Pic available
  • 2013-09-10

Arsim Spahiu, Gabimi i EqremÇabejit për prejardhjen e shqipes

TIRANE - Në një bisedë me Arsim Spahiun, doktor në histori i Universitetit të Franche-Compté-së (Francë), mësojmë të dhëna të reja historike për pellazgët dhe ilirët e parë. Duke iu referuar studimeve më t&eu

No Pic available
  • 2013-08-15

Agim Musta: Pengu i Havzi Nelës në qeli, s’u bë kurrë baba

TIRANE-Pak ditë më parë u shënua 25-vjetori i vdekjes së poetit kuksian Havzi Nela. Ishte 10 gushti i vitit 1988, kur rreth orës 2 të mëngjesit, në agim të ditës, ai u var në mes të qytetit verior, për të tmerruar sa më

No Pic available
  • 2011-12-24

Ramiz Alia para byrose se 91-shit Fajet i kemi bere te gjithe e te mos ia rrasim njeri-tjetrit

Per here te pare ai i deklaroi byroisteve se mes tyre nuk kishte asnje intelektual Momentet e diskutimit me te sforcuar te Byrose Politike kur e kishte kuptuar se numeronte ditet e fundit te pushtetit. Porosite e Ramiz Alise para kolegeve per te qend