Rezultate te kerkimit per termin: +Xhaxha +Vanja

Meta: total 53 / total_found 53 / time 0.000 / keyword[0] xhaxha / docs[0] 475 / hits[0] 636 / keyword[1] vanja / docs[1] 151 / hits[1] 253 /
No Pic available
  • 2018-12-19

5 vjet pa Fatos Selën, jeta përmes fotove

Fatos Sela një personazh i njohur i teatrit shqip u shua 5 vjet më par. Ikja e tij e papritur qe një humbje per dramën shqipe. Sela la pas një karrierë të pasur në Teatrin Kombëtar, ku veçojmë rolet e tij në shfaqjet Armiku i Popullit, Xhaxha Vanja, Portreti i Dorian Greit, Pulëbardha,

Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

Një histori e Teatrit Kombëtar
  • 2018-05-30

Një histori e Teatrit Kombëtar

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

Hervin Çuli rikonfirmohet drejtor i Teatrit Kombëtar
  • 2018-04-11

Hervin Çuli rikonfirmohet drejtor i Teatrit Kombëtar

Hervin Çulit i është besuar sërish posti i Drejtorit të Teatrit Kombëtar. Ai ka sfiduar sërish me platformën e tij kandidatët e tjerë për këtë post, aktorët Ema Andrea Genci Fuga dhe Laert Vasili. Për herë të parë Çuli erdhi në krye të teatrit më vitin 2014. Ai do të vijojë t

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?
  • 2018-03-22

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

No Pic available
  • 2017-11-06

Requiem për një grua prej qelqi

Alda Bardhyli Ajo ishte një grua prej qelqi. Ishte e pamundur të mos kërkoje ta takoje sërish pasi e kishe njohur, aty në apartamentin e saj në katin e fundit diku te 9-katëshet, të shndërruar prej vitesh si një skenë teatri. Që pas daljes në pension, ajo u tërhoq në këtë hapësirë

Çehovi i përjetshëm në Teatrin Kombëtar
  • 2016-02-20

Çehovi i përjetshëm në Teatrin Kombëtar

Nga Miho Gjini Mjeshtër i Madh Në mbrëmjen e ftohtë të 13 shkurtit, kryesisht me një publik rinor që prisnin në mesnatë Valentinin e shenjtë tu buzëqeshte, munda të shohë një shfaqje të përfolur bukur si shëmbëlltyrë e lartë arti e dashurie. Është fjala për Tri motrat e Çehov