Rezultate te kerkimit per termin: +Xheladin +Beut

Meta: total 21 / total_found 21 / time 0.000 / keyword[0] xheladin / docs[0] 485 / hits[0] 764 / keyword[1] beut / docs[1] 681 / hits[1] 978 /
Mbi dogmën, origjinën dhe trashëgiminë e realizmit socialist
  • 2017-04-11

Mbi dogmën, origjinën dhe trashëgiminë e realizmit socialist

Agron TUFA Nocioni Nocioni qendror i dogmës ideologjike të komunizmit sovjet mbi artin, funksionin dhe rolin e tij është realizmi socialist. Procesi i ngjizjes dhe formësimit të realizmit socialist shkon paralelisht me kristalizimin e vetëdijes shoqërore sovjete të pasrevolucionit në dy ve

INTERVISTA/ Klara Buda në Francë, me raki shqiptare të Mitrush Kutelit
  • 2017-02-04

INTERVISTA/ Klara Buda në Francë, me raki shqiptare të Mitrush Kutelit

Intervistë me shkrimtaren dhe gazetaren e mirënjohur Klara Buda Bisedoi: Raimonda MOISIU Shkrimtarja, gazetarja dhe esseist-ja, Klara Buda është një emër fort i njohur në botën shqiptare, e cila jeton dhe punon mes Parisit dhe New York-ut. Më një përvojë të konsoliduar e mbresëlënës

Radikalizmi islamik, problem në Shqipëri
  • 2016-04-09

Radikalizmi islamik, problem në Shqipëri

Intervistë me autorin e librit Arratisje nga Lindja, Enis Sulstarova Në Shqipëri ka një problem të radikalizimit islamik dhe të përfshirjes së disa qytetarëve në formacionet xhihadiste e terroriste në Lindjen e Mesme dhe ky problem kërkon përgjigje të nevojshme të strukturave të sigu

No Pic available
  • 2015-09-15

Vajza e Mitrush Kutelit: E vërteta e pjesëmarrjes në luftën e Stalingradit dhe burgosja

 Intervistë e Enkel Demit me Atalanta Paskon, Vajza e shkrimtarit të njohur Mitrush Kuteli, për emisionin “Shih programin”. Përse kujtohet një gazetar si unë për Kutelin? Kësaj here shkak është bërë një polemikë, sipas meje një farë kurthi i ngritur në media. Po lexoj t

INTERVISTA/ Vajza e Mitrush Kutelit rrëfen pjesëmarrjen e tij në luftë dhe pastaj burgosjen e vuajtjet në komunizëm
  • 2015-09-15

INTERVISTA/ Vajza e Mitrush Kutelit rrëfen pjesëmarrjen e tij në luftë dhe pastaj burgosjen e vuajtjet në komunizëm

Intervistë e Enkel Demit me Atalanta Paskon, vajza e shkrimtarit të njohur Mitrush Kuteli, për emisioninShih programin.   Përse kujtohet një gazetar si unë për Kutelin? Kësaj here shkak është bërë një polemikë, sipas meje një farë kurthi i ngritur në media. Po lexoj të plot

Beu yne dhe Baba Dovleti
  • 2013-03-10

Beu yne dhe Baba Dovleti

Nga Ilir Yzeiri - Mendoni se çfarë do të kishte ndodhur sikur për 21 vjet me radhë banorët e një qyteti të kalonin para godinës së teatrit të qytetit të tyre dhe të shihnin afishen e së njëjtës dramë. 21 vjet me r

No Pic available
  • 2011-01-30

Matura dalin programet orientuese per Letersine

/ / Shpallen programet orientuese per gjuhe-letersine lenden e pare qe do jepet provim ne Maturen Shteterore te ketij viti. Ministria e Arsimit ka perfunduar pergatitjen e ketyre programeve per 7 profile shkollash. Me ane te tyre maturantet do te mund te pergatiten me mire