Rezultate te kerkimit per termin: +Yazidi

Meta: total 74 / total_found 74 / time 0.000 / keyword[0] yazidi / docs[0] 74 / hits[0] 112 /
No Pic available
  • 2017-05-19

ISIS masakron dhjetëra gra dhe fëmijë, copëton trupat

Ekstremistët e të ashtuquajturit Shteti Islamik kanë ekzekutuar dhe më pas kanë copëtuar trupat e dhjetëra grave dhe fëmijëve mes frikës grupi terrorist po planifikon një valë masakrash në fshatrat shiite. Ekstremistët i prenë kokën disa të burgosurve dhe përdorën tulla për të v

No Pic available
  • 2017-02-26

Gropa 400 metra e thellë ku janë hedhur mbi 4 mijë njerëz

Rreth 400 metra i thellë, besohet të jetë varri më masiv i gjetur ndonjëherë në Irak. Aty besohet se janë rreth 4 mijë trupa njerëzish. Gropa gjigante ka gëlltitur më shumë trupa të gjymtuar të armiqve të ISIS që kurse xhihadistës morën nën kontroll Mosulin në vitin 2014 në Ira

FOTOT/ Rrëfimi rrënqethës: Më përdhunuan deri sa më ra të fikët
  • 2016-12-14

FOTOT/ Rrëfimi rrënqethës: Më përdhunuan deri sa më ra të fikët

Këto dy femra janë nderuar me çmimin për të drejtat e njeriut Sakharov. Ato janë dy ish skllave seksi. Lamiya Aji Bashar, 18 vjeç dhe Nadia Murad, 23 vjeç, kanë rrëfyer tmerrin e përjetuar. Na rrihnin dhe përdhunonin deri sa na binte të fikët, tregon adoleshentja Bashar. Femrat Yaz

No Pic available
  • 2016-10-27

I shpëtuan skllavërimit seksual të ISIS, 2 gra Yazidi fitojnë çmimin e lirisë

Dy gra të komunitetit Yazidi që i shpëtuan  skllavërimit seksuale nga të ashtuquajtur Shtet Islamik në Irak kanë fituar çmimin më të lartë në Evropë, atë të të drejtave të njeriut, çmimin Sakharov. Nadia Murad Basee dhe Lamiya Aji Bashar ishin në mesin e mijëra vajzave dhe grav

No Pic available
  • 2016-10-06

Kush do ta fitojë Nobelin për Paqen? Ja profilet e kandidatëve

Një aktiviste yazidi e mbajtur peng nga Shteti Islamik është një ndër pretendentet për Çmimin Nobel për Paqen. Nadia Murad Taha, një 23-vjeçare irakene, e cila i përket besimit Yazid, arriti t’i shpëtonte rrëmbimit nga Shteti Islamik pas tre muajsh, dhe që prej asaj kohe, ajo ka

Problemi i Shtetit Islamik me gratë
  • 2016-09-15

Problemi i Shtetit Islamik me gratë

Shteti Islamik mori vëmendje botërore pasi e drejtoi masakrën e vet kundrejt grave, por gjinia që ekstremistët e menduan se do ti nënshtrohej dhe skllavërohej po bën një kundërpërgjigje që mund të sjellë edhe rënien e plotë të ISIS. Nga Fatima Sadiqi Është e dukshme se gratë s

No Pic available
  • 2016-08-30

Jemi duke shkuar për të ngrënë mirë sonte, më pas vriten me mitralozë

Imazhet satelitore tregojnë shkallën tronditëse të vrasjeve të kryera nga ISIS. Deri më tani, hulumtuesit flasin për 72 varreza masive në Irak dhe në Siri. Fotot nga ajri ofrojnë pamjen më të qartë të masakrave të tilla si ajo në burgun Badoush në Mosul, në veri të Irakut që la p