Rezultate te kerkimit per termin: +Zadeja

Meta: total 370 / total_found 370 / time 0.000 / keyword[0] zadeja / docs[0] 370 / hits[0] 551 /
Historia e një opere në foto
  • 2019-02-20

Historia e një opere në foto

Disa foto bardh e zi na çojnë pas në kohë, kur në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit, Tonin Harapi vendosi operan Zgjimi. Pavarësisht kontekstit dogmatik të soc-realizmit që përfshin këtë vepër, për vetë kohën kur u vendos në skenë, fotot na tregojnë një kohë të zhvillimit

Një Grand Gala për kompozitorin e dashurisë Agim Krajka
  • 2018-12-07

Një Grand Gala për kompozitorin e dashurisë Agim Krajka

Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor shfaq në 7 dhe 8 dhjetor, ora 19:00 në arTurbina – Grand Gala Të gjithë e duan Agim Krajkën. Gjatë këtij viti ka pasur  performanca të shumta me rastin e 60-të vjetorin e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, që mbyll

Kaloi në heshtje 110-vjetori i lindjes të Artistit të Popullit, Kristo Kono.
  • 2017-05-08

Kaloi në heshtje 110-vjetori i lindjes të Artistit të Popullit, Kristo Kono.

Nga Prof. Gjergji Cikopani Kjo ndodhi edhe në qytetin e lindjes së artistit, Korcë. Në kujtim të kësaj dite të lindjes së këtij artisti të madh, po ju rrëfej vetëm një “grimcë” jete të tij, si kujtim i dokumentuar! Në moshën 80 vjeçare, kompozitori i shquar Kristo Kono

Imzot Massafra në Top Story: Shteti të kërkojë falje. Të hapen dosjet
  • 2016-11-08

Imzot Massafra në Top Story: Shteti të kërkojë falje. Të hapen dosjet

Vitin tjetër, vendi ynë përjeton një përvjetor të errët, 50-vjet më parë, në vitin 1967, i gjithë vendi iu nënshtrua një histerie kolektive për të dhunuar shtëpitë e Zotit. Ishte fillimi i fundit të një lufte që diktatura komuniste hapi me besimin fetar në Shqipëri. Janë të s

Kush janë 38 martirët shqiptarë që po lumturohen sot
  • 2016-11-05

Kush janë 38 martirët shqiptarë që po lumturohen sot

Ditën e sotme po mbahet mesha për  lumturimin e 38 martirëve të fesë katolike në katedralen e Shën shtejfnit. I dërguari i Papa Françeskut, Prefekti i Kongregatës për Cështjet e Shenjtorëve, kardinali Angelo Amato, po kremton meshën për lumnimin e 38 martirëve. Lumturimi i martir

Mbahet mesha e lumturimit të 38 martirëve të kishës katolike, u vranë në komunizëm
  • 2016-11-05

Mbahet mesha e lumturimit të 38 martirëve të kishës katolike, u vranë në komunizëm

Në Shkodër po kremtohet Mesha solemne me ritin e Lumnimit të 38 martirëve të Kishës katolike të periudhës së regjimit diktatorial ateist të komunizmit. Mesha solemne, në Katedralen e Shkodrës, kryesohet nga Kardinali Angelo Amato, Prefekt i Kongregatës së Selisë së Shenjtë për Ç

PORTRETET/ Kush janë 38 martirët shqiptarë që u lumturuan nga Vatikani
  • 2016-11-05

PORTRETET/ Kush janë 38 martirët shqiptarë që u lumturuan nga Vatikani

38 martirë të klerit katolik, të pushkatuar nga regjimi komunist në Shqipëri në vitet 1945-1974 për shkak të besimit në fe, u Lumturuan të shtunën nga Vatikani, në një meshë të organizuar  në katedralen e Shën Shtjefnit në Shkodër, një qytet me tradita ne kulture ne verilindje t