Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin
  • 2019-01-10

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin

Sot Robert Ndrenika një prej ikonave të kinematografisë dhe teatrit shqiptar mbush 76 vjeç. Ai ka lindur më 10 janar të vitit 1942. Roli i tij i parë në kinematografi ka qenë ai i Gjergjit në filmin Oshëtim në bregdet një film i prodhuar më vitin 1966 nën regjinë e Hysen Hakanit. Në

Rreziku i Mr.Betonit/Shkatërrimi i mbi 60 viteve investim në Teatrin e Operës dhe në Teatrin Kombëtar
  • 2016-09-08

Rreziku i Mr.Betonit/Shkatërrimi i mbi 60 viteve investim në Teatrin e Operës dhe në Teatrin Kombëtar

Plani ogurzi i Edi Rames nisur që një dekadë gjysëm më parë sot u zyrtarizua publikisht me të gjithë përbërësit e tij duke filluar me një mashtrim dhe deformim të historisë së TKOB-se me përcaktimin si vit i 60-vjetorit të krijimit në një kohë që shfaqja e parë operistike d

Dija mbi besimet, arma kundër ekstremizmit të dhunshëm
  • 2016-04-09

Dija mbi besimet, arma kundër ekstremizmit të dhunshëm

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në ceremoninë kremtuese të ditës së lindjes së profetit Muhamed, organizuar nga Komuniteti Mysliman Shqiptar: I dashur Kryetar i Komunitetit Mysliman, miku im, Haxhi Skënder Bruçaj! Për të ardhur këtu mes jush dhe për të qenë pjesë e kremtimit të kësa

No Pic available
  • 2015-09-11

Ndue Shyti, një 81-vjetor i shkruar me melodi

Nga Fran Vukaj* Ndue Shyti përbën në vetvete fenomenin më të lartë të artit popullor, një mjeshtër i vërtetë i çiftelisë, njeriu artist që bëri epokë në një kohë të caktuar. Duke punuar regjisor për 30 vite në ansamblin Puka kam pasë rastin ta njoh nga afër dhe të mësoj

Sanella
  • 2015-04-04

Sanella

Nga Vladimir Myrtezai Sa herë afrohej muaji prill, e pak më afër pranvera, Blin Zadeja ndjente gjithnjë e më larg një nga dashuritë e tij të mëdha. Krejt si nga një prej gjymtyrëve të gjeometrisë, i shfaqur si një mall i tij i hershëm, që në vend të kapte perspektivën e largimi

Filharmonia performon nesër koncertin e fundvitit
  • 2014-12-22

Filharmonia performon nesër koncertin e fundvitit

Filharmonia e Kosovës do të mbajë koncertin tradicional të fundvitit më 23 dhjetor, duke filluar nga ora 20:00 në Sallën e Kuqe në Prishtinë. Edhe këtë vit si vitin e kaluar, filharmonia do të interpretojë nën dirigjimin e dirigjentit bullgar, Nayden Todorov. Drejtori i Filharmonisë,

No Pic available
  • 2014-11-11

Eno Koço:Tingujt e klasikëve të harruar shqiptarë në 7 CD

TIRANE - Ndërsa Eno Koço u jepte tinguj mbrë-mjeve londineze, një 'anonimat' rus, e pyeste nga San Peterburgu i largët, nëse Shqipëria pati muzikë klasike para luftës. Me gjysmë habi e gjysmë inat, 'sfidës' së paqëllimshme t&eum