Rezultate te kerkimit per termin: +Zagorie

Meta: total 89 / total_found 89 / time 0.000 / keyword[0] zagorie / docs[0] 89 / hits[0] 110 /
No Pic available
  • 2018-02-09

Për disa vija të kuqe për të ardhmen e turizmit në Shqipëri

Ndërtimi i tre HEC në Kanionet e Osumit po pezullohet për shkak të mashtrimit me kordinatat dhe afatet e lejes së ndërtimit, por thelbi I problemit me HEC e vegjël në Shqipëri, duhet të kapërcej këtë prag.  Nga Mero Baze Në rastin konkret për shkak të alarmit të shtypit dhe faktor

Shkatërrimi i paralajmëruar i urës së Ali Pashës në Hoshtevë
  • 2018-02-07

Shkatërrimi i paralajmëruar i urës së Ali Pashës në Hoshtevë

Shkatërrimi i urës 200-vjeçare të Ali Pashës po përjetohet nga banorët e fshatit Hoshtevë si të ishte një mort. Kjo sipas tyre është ngjarja më e rëndë që ka ndodhur në Zagorie. Top Channel kishte paralajmëruar përmes një reportazhi në 5 janar se ura monument po shkonte drejt sh

Zagoria pa banorë
  • 2017-05-03

Zagoria pa banorë

Me një shtrirje prej 160 km ² Zagoria një prej krahinave më të izoluara të qarkut të Gjirokastrës përball ende sot sfidën e mungesave të shumta në infrastrukturë dhe pakësimit të përditshëm të popullsisë. 400 banorë në Zagorie të Gjirokastrës vuajnë ende mungesa bazike në in

Pushkatimi i ballistëve/ Uran Butka: Ata që si vrau Mehmeti, i theri Dushan Mugosha
  • 2016-11-03

Pushkatimi i ballistëve/ Uran Butka: Ata që si vrau Mehmeti, i theri Dushan Mugosha

Historiani Uran Butka e quan një nga betejat më të përgjakshme të luftës civile ndërmjet Ushtrisë NÇ dhe forcave luftarake nacionaliste atë të 21 tetorit 1943 në Golem të Lushnjës. Z.Butka tregon përmes fakteve historike frymën terroriste që serbët Miladin Popoviç dhe Dushan Mu

Deklaratat e Kotzias/ Xhufi: Hordhitë e Zervas dëbuan 25 mijë çamë, vetëm 1 mijë u dënuan
  • 2016-06-09

Deklaratat e Kotzias/ Xhufi: Hordhitë e Zervas dëbuan 25 mijë çamë, vetëm 1 mijë u dënuan

Historiani dhe diplomati Pëllumb Xhufi, edhe pse sheh një avancim pozitiv në trajtimin e problemit çam nga pala greke, nuk është dakord me kategorizimin që ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i bëri popullsisë çame gjatë vizitës së tij dyditore. Pëllumb Xhufi dhe Nikos Kotzias

FOTOT/ Kanionet e Nivicës, Zagories, dhe një histori barbare që duhet të marrë fund
  • 2016-01-11

FOTOT/ Kanionet e Nivicës, Zagories, dhe një histori barbare që duhet të marrë fund

Kanionet e Nivicës janë e vetmja pasuri natyrore e turizmit malor në Jug të Shqipërisë. Kushdo që ka udhëtuar qoftë dhe një herë drejt Kurveleshit, ato të shfaqen përballë ndërsa ngjitesh rrugës për në Progonat. Ato janë dhe më mahnitëse kur i shikon nga Nivica. Thellësia e

ILDKP gjobit ministren Kimbaro e tre deputetë/ Lista e Plotë
  • 2015-04-17

ILDKP gjobit ministren Kimbaro e tre deputetë/ Lista e Plotë

Tiranë - Plot 81 zyra nuk kanë deklaruar pasurinë e tyre brenda afateve ligjore, e këtu përfshihen edhe ministra si ajo e Kulturës Mirela Kumbaro. Për pasojë, ndaj tyre është vënë gjobë me 1 milion lekë të vjetra. Midis emrave në listë janë edhe deputetët Tom Doshi, Artur Bushi,