Rezultate te kerkimit per termin: +Zbrita

Meta: total 357 / total_found 357 / time 0.000 / keyword[0] zbrita / docs[0] 357 / hits[0] 393 /
Ditët e mia me Fabrizio De Andre
  • 2017-05-30

Ditët e mia me Fabrizio De Andre

Ylljet Aliçka Më 18 Shkurt  ka lindur kantautori i njohur italian Fabrizio De Andre. Vdiq në Janar të vitit 1999. Në ditën e vdekjes së tij u fol dhe u shkrua shumë. Me kalimin e viteveai po shndrrohet në njëmit. Për të shkruhen libra, emërtohen shkolla, rrugë, fondacione, teatroDhe a

Majakovski, pikëpyetjet e një vetëvrasjeje
  • 2017-04-22

Majakovski, pikëpyetjet e një vetëvrasjeje

Historia e ditës së fundit të jetës së poetit të njohur vjen përmes rrëfimeve të njerëzve që e njohën Jeta e poetit të njohur rus, vazhdon të jetë në qëndër të hulumtimeve të studiuesve të letërsisë. Sirena Vitale është një prej tyre, e cila në librin Majakovski dashuria

No Pic available
  • 2017-03-27

Historia e djalit të vogël që pa nënën ti mbytet në Otranto dhe vetë shpëtoi me not

15 vjet më parë Ermal Rrapushi, sapo kishte mbaruar liceun artistik. Vlora, qyteti i tij, iu shkatërrua para syve. Dhe bashkë me të edhe ëndrra për tu bërë piktor. Rruga më e zakonte për vlonjatët e 97-ës, ishte rruga për në varreza. Ndaj djali zgjodhi detin. Për të ikur njëherë e

Rrëfimi i rrallë i Demir Hyskjas para vdekjes: Besuam se po i shërbenim një kauze të madhe
  • 2017-03-19

Rrëfimi i rrallë i Demir Hyskjas para vdekjes: Besuam se po i shërbenim një kauze të madhe

Demir Hyskja, gjatë gjithë karrierës së tij ka luajtur rreth 60 role në skenën e teatrit dhe rreth 40 role në filma. Ky Artist i Popullit ka luajtur edhe në skenat ndërkombëtare si në Gjermani, Francë, Itali, Rumani e gjetkë, ku ka vajtur Trupa e Teatrit Kombëtar, pjesëtar i së cilë

Frederik Rreshpja, i mallkuari  me art
  • 2017-02-17

Frederik Rreshpja, i mallkuari me art

Në 17 shkurt të këtij viti mbushen njëmbëdhjetë vjet nga largimi prej kësaj bote i poetit të klasit të parë, Frederik Reshpja. Kushdo që ka lexuar lirikat e tij të trishtuara dhe është magjepsur prej fjalës poetike plot finesë e ndjeshmëri, nuk mund të mos ketë ndërmendur një ç

Lazër Stani: Si më shpëtoi Dritëro Agolli dhe mbështetja që i dha mbesës së armikut Abaz Kupi
  • 2017-02-16

Lazër Stani: Si më shpëtoi Dritëro Agolli dhe mbështetja që i dha mbesës së armikut Abaz Kupi

Asokohe as nuk e kishte ëndërruar se një ditë do të takonte Dritëro Agollin. Atë, që e cilësonte, si poet të madh, të parin e shkrimtarëve në krye të Lidhjes së Shkrimtarëve Shqiptarë dhe Artistëve. Ndërsa, sot pas takimit të parë me të, në sallën Ali Kelmendi në Pallati

Naftëtari paralajmëron: Nëse nuk më paguajnë, do shkoj sërish të hidhem nga oxhaku
  • 2017-01-24

Naftëtari paralajmëron: Nëse nuk më paguajnë, do shkoj sërish të hidhem nga oxhaku

Punonjësi i rafinerisë në Fier, Agim Myrdini, i cili kërcënoi dje se do të vetëhidhej nga 40 metra lartësi, nuk tërhiqet: Zbrita se më premtuan pagat e prapambetura, por nuk u kam besë   EDMOND HOXHAJ   Pavarësisht se naftëtari 59-vjeçar, Agim Myrdini, i cili tentoi të vetëhidhej