Rezultate te kerkimit per termin: +Zef

Total: 4604
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.507Z

Ate Zef Valentini

Botohen 11 vepra te panjohura U promovua dje korpusi prej 20 veprash i albanologut te njohur. Albanolog albanofil dhe studiues me fame qartesisht nderkombetare ishte simpoziumi i mbajtur ne nder te tij. Botuesi Ndricim Kulla theksoi edhe njehere se vepra e tij nuk eshte vleresuar sa duhet Njembe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:26.241Z

Ndërron jetë Ipeshk Zef Simoni

Të shtunën vdiq në Shkodër, në moshën 80 vjeçare, meshtari Zef Simoni, një nga 4 ipeshkvijtë shqiptarë të periudhës paskomuniste, te shuguruar nga vetë Papa Gjon Pali i dyte, gjatë vizitës së tij historike në Shqipëri, ne muajin prill të vitit 1993. Zef Simoni ishte mes kler

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.489Z

Perkujtimi i At Zef Pllumit

Ne pervjetorin e pare te ndarjes nga jeta te At Zef Pllumit, ne nderim te figures se klerikut, shkrimtarit dhe historianit, eshte zhvilluar konferenca “At Zef Pllumi, mes shkrimit dhe historise”. Nje sere intelektualesh mbajten fjalime rreth jetes dhe rolit te tij si shkrimtar e histor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.453Z

Vjen ne Shqiperi Zef Valentini

Historia e albanologjise do te ishte e cunguar pa vepren e nje prej me te medhenjve dhe te panjohurve ne realitetin shqiptar At Zef Valentini. Nje prift jeziut italian i cili sherbeu dhe drejtoi seminarin jeuzit ne Shkoder ne vitet 1920-1942 Zef Valentini u be studiuesi i huaj me i madh i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.785Z

Terri i Zef Zobrës

Në 90-vjetorin e lindjes ribotohet e plotë poezia e Zef Zorbës, në vëllimin Buzë të ngrira në gaz, me pasthënie të vetë poetit, shkruar më 89-n që kurrë nuk besonte se do të mund të botoheshin ndonjëherë. Me të drejtat e autorit, shtëpia botuese Princi nxjerr në dritë edhe një

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:26.252Z

Zef Simoni, Topi dergon mesazh ngushellimi

Presidenti i dërgoi sot një mesazh ngushëllimi familjes Simoni dhe Arqipeshkvit Metropolit të Shkodrës për ndarjen nga Jeta të Imzot Zef Simonit. "Imzot Simoni i përket atij brezi klerikësh që u persekutuan me egërsi nga diktatura", citohet ne mesazh TIRANE-Presidenti i Republikës,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:54.124Z

Zef Nikolli, viktime e racizmit

ROME - Vrasja e nje tjeter shqiptari Zef Nikollit, ne maj te ketij viti eshte bere per motive raciste. Gjate kesaj ngjarjeje, i plagosur ngeli dhe nje tjeter shqiptar. Kete e ka konfirmuar, policia italiane e cila ka bere te ditur se ka vene ne pranga kater italiane, qe sipas burimeve jane te gjithe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama