Rezultate te kerkimit per termin: +Zgjerim

Meta: total 1000 / total_found 5401 / time 0.002 / keyword[0] zgjerim / docs[0] 5401 / hits[0] 6272 /
No Pic available
  • 2019-04-04

Nënshtetësia greke, ja cilat janë ndryshimet që prekin emigrantët shqiptarë

Dispozitat e projektligjit të ri për nënshtetësinë greke tashmë janë votuar në parlamentin grek. Gazeta Shqiptare zbardh sot të gjitha ndryshimet që u votuan e që prekin interesat e shqiptarëve që jetojnë e punojnë në shtetin helen. Me të dhënat e reja intervista para komisionit p

No Pic available
  • 2019-03-18

Kriza politike & Integrimi/ Hahn: Javë vendimtare, palët të punojnë bashkë!

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ndodhet në Bruksel, ku po merr pjesë në Këshillin e Evropës dhe nëpërmjet një postimi në Twitter njofton se ka diskutuar me shtetet anëtare për gjendjen e zbatimit të reformave kyçe dhe situatën aktuale politike në Shqipëri. “Sëris

Ku po shkon ekonomia? Fuqizohen bizneset e mëdha, mbyllen të voglat!
  • 2019-03-07

Ku po shkon ekonomia? Fuqizohen bizneset e mëdha, mbyllen të voglat!

Mikrondërmarrjet kanë qenë zemra e ekonomisë shqiptare në epokën e pas viteve 90. Pa ndonjë strategji dhe duke shkatërruar pothuajse çdo trashëgimi nga e kaluara, hapja e bizneseve të vogla në tregti e shërbime ishte modeli ku u vetorientua ekonomia vendase. Një model që kishte pak li

Top Story/ Varreza private dhe informale në Tiranë, ja abuzuesit me vdekjen
  • 2019-03-06

Top Story/ Varreza private dhe informale në Tiranë, ja abuzuesit me vdekjen

Le të referohemi pak ligjit për varrezat private për të parë nëse këto varreza të fshatit Bulçesh i plotësojnë kushtet. Neni 3/B, pika 2, e ligjit për shërbimin e varrimit thotë: Ngritja e varrezave private bëhet me miratim të këshillit të njësisë bazë të qeverisjes vendore dhe

Bixhozi ikën në Kosovë, 19 biznese me pronarë shqiptarë
  • 2019-03-02

Bixhozi ikën në Kosovë, 19 biznese me pronarë shqiptarë

Bixhozi dhe lojërat e fatit vazhdojnë të frekuentohen mjaft shumë nga qytetarët në thuajse në gjithë botën. Edhe në Kosovë në qindra lokalet e licencuara të këtij lloj biznesi luhen shuma të mëdha nga qytetarët. Nga ana tjeter shteti i Kosovës merr si taksë për këtë veprimtari

Ndërtimi, u miratuan lejet për 470 mln euro investime për pallate
  • 2019-02-28

Ndërtimi, u miratuan lejet për 470 mln euro investime për pallate

Sektori i ndërtimit është në zgjerim të gjerë, të paktën referuar lejeve të ndërtimit. Instituti i Statistikave raportoi se vitin e kaluar, në të gjithë Shqipërinë u miratuan lejet e ndërtimit për 470 milionë euro investime për pallate, ndërtesa biznesi apo vepra inxhinierike.

Një histori e imja me Josef Campbell
  • 2019-02-25

Një histori e imja me Josef Campbell

Bill Moyers Kishin kaluar javë prej vdekjes së JosefCampbell dhe ai më kujtohej kudo ku isha e ngado që kthehesha. Duke dalë prej metrosë në TimesSquare dhe ndjerë energjinë e vrundulltë të turmës, buzëqesha me veten duke sjellë ndërmend imazhin që ishte përvijuar prej Campbell pik