Rezultate te kerkimit per termin: +Zgjimi

Meta: total 817 / total_found 817 / time 0.000 / keyword[0] zgjimi / docs[0] 817 / hits[0] 942 /
Vlora zgjohet me shpërthim, tritol në një banesë (FOTO)
  • 2019-03-30

Vlora zgjohet me shpërthim, tritol në një banesë (FOTO)

Zgjimi duke parë automjete që digjen ose prej zhurmës së tritolit duket se është bërë rutinë në Vlorë, ku edhe sot është regjistruar një shpërthim. Mësohet se shpërthimi është dëgjuar në orën 01.00 të së shtunës në lagjen Rilindja. Lënda plasëse ishte vendosur pranë një

Pranvera, traditat dhe simbolet e sezonit të rilindjes
  • 2019-03-23

Pranvera, traditat dhe simbolet e sezonit të rilindjes

Veza, lulet, miti i Feniksit dhe zakonet e tjera të lashta të lidhura me ciklin e rilindjes së natyrës Pranvera është sezoni që feston zgjimin e natyrës pas gjumit të gjatë të dimrit. Fillimi zyrtar i kësaj periudhe, që hapet astronomikisht me ekuinoksin, shoqëron atavikisht idenë e r

Lorik Cana: Kam qenë Don Zhuan! Tani më bërtet gruaja!
  • 2019-03-12

Lorik Cana: Kam qenë Don Zhuan! Tani më bërtet gruaja!

Këtë të shtunë në emisionin My Living në Vizion Plus, i ftuar për të rrëfyer mbi stilin e jetës ishte kapiteni legjendar i skuadrës Kombëtare të futbollit, Lorik Cana. Ai rrëfeu mbi jetën e tij pasi ka lënë sportin, për dietën strikte ushqimore, për pasionin e madh mbi makinat dh

Si e përshkruan Lasgushi hapjen e Shkollës Shqipe të Pogradecit
  • 2019-03-07

Si e përshkruan Lasgushi hapjen e Shkollës Shqipe të Pogradecit

Më 14 Mars 1887 hapi dyert shkolla e parë shqipe në qytetin e Pogradecit. Në atë kohë Lasgush Poradeci, hedh në bllokun e shënimeve këtë shkrim që shqiponline po e sjell më poshtë. Në atë kohë poeti ndodhej në Bukuresht dhe e quan veten si Vepërimi Kombëtar i Shqiptarëve të Ruma

Historia e një opere në foto
  • 2019-02-20

Historia e një opere në foto

Disa foto bardh e zi na çojnë pas në kohë, kur në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit, Tonin Harapi vendosi operan Zgjimi. Pavarësisht kontekstit dogmatik të soc-realizmit që përfshin këtë vepër, për vetë kohën kur u vendos në skenë, fotot na tregojnë një kohë të zhvillimit

Akademia e Shkencave kujton 137 vjetorin e Fan Nolit
  • 2019-01-07

Akademia e Shkencave kujton 137 vjetorin e Fan Nolit

Akademia e Shkencave e Shqipërisë kujton me nderim e respekt të madh, kolosin e kulturës shqiptare, Fan Nolin, në 137-vjetorin e lindjes së tij. Fan Stilian Noli ishte burrë shteti, atdhetar demokrat, klerik i lartë, poet, përkthyes, publicist, dijetar, historian e muzikolog. Ai lindi më 6

Pse gërhasim natën? Ja gjithçka që duhet të dimë (këshilla për ta ndalur)
  • 2018-12-22

Pse gërhasim natën? Ja gjithçka që duhet të dimë (këshilla për ta ndalur)

Gërhitja është një çrregullim i përhapur që jo vetëm mund të jetë vërtet i padurueshëm për partnerin, me të cilin ndahet krevati dhe komprometon marrëdhënien e çiftit, por gjithashtu mund të çojë në pasoja serioze për shëndetin dhe të lërë një ndjesi lodhjeje kur zgjohemi.