Rezultate te kerkimit per termin: +Zons +Arkeologjike

Total: 8
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:28.265Z

Specialistët e UNESCO-s hetojnë Butrintin

N datn 24 gusht, n Parkun Arkeologjik t Butrintit do t mbrrijn pr ekspertim specialistt e UNESCO-s dhe ICOMO-s. Bhet e ditur se vizita e tyre sht nxitur nga shqetsimet e specialistve shqiptar e t huaj mbi cenimin q rruga Ksamil-Butrint i bn zons s mbrojtur. Pas vizits n terren pritet nj raport i hol

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:24.532Z

Durrës, instituti i Monumenteve bllokon bashkinë

Nj ekip nga Instituti i Monumenteve t Kulturs dhe Inspektorati Kombtar i Urbanistiks dje paradite kan bllokuar ecurin e punimeve n projektin e rivitalizimit t sheshit qendror “Liria”, pr shkak se ka dyshime dhe konstatime t specialistve lidhur me “tendencn e ru

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.651Z

Pastrimi i bregdetit, nis prishja e 200 ndërtimeve pa leje në Ksamil

Kreu i Inspektoratit Ndërtimor, Gjergj Bojaxhi, ndjek nga afër aksionin N qytetin bregdetar t Ksamilit ka nisur dje aksioni pr prishjen e 200 ndrtimeve pa leje. Inspektorati Kombtar i Ndrtimit ka nisur dje operacionin e koduar “Pastrimi i Riviers” pr pastrimin e mbi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.390Z

Jean-Luc Lamboley: Apolonia, Pompei i Shqipërisë

Drejtuesi i ekspedits shqiptaro-franceze Jean-Luc Lamboley e quan Apolonin sitin m t rndsishm n Shqipri pr sa i prket pasuris arkeologjike. Sipas tij, tri zbulimet e rndsishme t ditve t fundit e konfirmojn kt. Ndrkoh, drejtori i zyrs s koordinimit dhe administrimit t parkut, Marin Haxhimihali, shpre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.293Z

Anglezët provokojnë: A jemi, çka kemi ngrënë?!

Skeletet e zbuluara, viktimat e vitit 1272 në Durrësin antik kanë tërhequr vëmendjen e shumë referuesve, duke komentuar një kulturë të panjohur në brigjet e Adriatikut Zbulimet e fundit n Amfiteatrin e lasht t Durrsit janobjekt studimi n nj konferenc t zhvilluar n Exeter

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:27.930Z

Balet klasik në rrënojat antike të Hadrianopolit

Aktiviteti “N gjurmn e Adrianit” ka qen pjes e promovimit t projektit “Archadrin” “N gjurmn e Adrianit” ishte titulluar nj mbrmje baleti organizuar t shtunn n Teatrin Antik t Hadrianopolit n Sofratik t Gjirokastrs. Tingujt e disa arieve t njohura, krcimet klasike

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.409Z

UNESCO, kritika për rrugën e Butrintit

Misioni Specialistt e kan quajtur shqetsuese dmtimin e zons s mbrojtur dhe menaxhimin e parkut Dy specialist t trashgimis, Sinisha Sheshun, nga zyra e UNESCO-s n Venecia dhe Giora Solar nga ICOMOS kan prfunduar vizitn n Butrint, nj inspektim jasht radhe i nxitur nga shqetsimet e disa specialistve p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama