Rezultate te kerkimit per termin: +Zoraqi

Meta: total 150 / total_found 150 / time 0.000 / keyword[0] zoraqi / docs[0] 150 / hits[0] 272 /
No Pic available
  • 2016-11-29

Ju flet Tirana!

Nga Kliton Nesturi Ju flet Tirana! Këto fjalë, sado lehtë që mund të shqiptohen para mikrofonit, kanë një peshë të madhe. Përhapja e tyre në eter shkakton gjithnjë një emocion të madh, pavarësisht se ku ndodhesh kur i dëgjon. Është pesha e një shteti, është gjuha dhe fjala e nj

Roma e Klement Zoraqit, vjen në Tiranë
  • 2016-02-15

Roma e Klement Zoraqit, vjen në Tiranë

Një vizion personal të një qyteti antik, është ajo çka piktorit Klement Zoraqi, ka sjellë në ekspozitën e tij personale "Roma Archi -Natura", e cila do të qëndrojë e hapur në Galerinë "Fab", deri më 17 shkurt . Në Romë, vendin ku gjurmët e qytetërimeve qysh prej së lavdishmes P

No Pic available
  • 2015-09-10

Një frymë që u shua .

in memoriam për fagotistin dhe pedagogun ass. Prof. Fatos Jaho Para disa ditësh, u nda nga jeta në moshën 57 vjeçare, nga një sëmundje e papritur, instrumentisti i talentuar dhe pedagogu i përkushtuar i klasës së fagotit në Universitetin e Arteve, ass. Prof. Fatos Jaho. Dhimbja që shk

Festivali XI i Këngës, revolucioni që do të vinte nga muzika
  • 2015-07-29

Festivali XI i Këngës, revolucioni që do të vinte nga muzika

Një prej protagonistëve të atyre netëve që lanë gjurmë të mëdha në historinë shqiptare jo vetëm të muzikës, konferencieri i festivalit, Bujar Kapexhiu sjell kujtimet, emocionet, përshtypjet, por edhe ato çka la pas në jetën dhe karrierën e tij Festivali XI i Këngës në RTSH. Nj

Dokumentet si tentuan Hoxha e Shehu te ndryshonin Himnin
  • 2014-12-27

Dokumentet si tentuan Hoxha e Shehu te ndryshonin Himnin

e Premte 26 Dhjetor 20141450 pm p classwp-caption-textEnver Hoxha dhe Mehmet ShehubrbrHoxha Shehut Ta zevendesojme pa zhurmebrbr8220Na duhet nje Himn si Internacionalja qe te pasqyroje realitetin tone socialist8221br brEnver Hoxha lideri komunist qe drejtoi Shqiperine me dore te

Ndahet nga jeta Paganini i Shkodrës, Mark Kaftalli
  • 2014-10-16

Ndahet nga jeta Paganini i Shkodrës, Mark Kaftalli

Është ndarë nga jeta artisti, krijuesi dhe kompozitori shqiptar, Mark Kaftalli, i njohur me epitetin Paganini i Shkodrës. Ai ishte grumbullues, përpunues dhe orkestrues i këngës popullore, ka kompozuar mbi 750 këngë, ka transkriptuar dhe harmonizuar mbi 400 këngë popullore shkodrane, si

No Pic available
  • 2014-08-01

Paratë e “Sudes” ndahen në shtator, emrat e kreditorëve që nuk janë pranuar

TIRANE - Administratorja e falimentit të firmës piramidale “Sude”, Mimoza Çibuku, ka bërë me dije se ndarja e parave për 1170 kreditorët do të bëhet në muajin shtator. Sipas saj, lëvrimi i shumave për secilin kreditor do të bëhet në “Bankën Credins”, pas rinis