Rezultate te kerkimit per termin: +Zotni

Meta: total 424 / total_found 424 / time 0.000 / keyword[0] zotni / docs[0] 424 / hits[0] 618 /
Lumo Xhafo  një aventurë amerikane
  • 2018-11-15

Lumo Xhafo një aventurë amerikane

Dy netë më parë Lumo Xhafo e fiku qiririn e jetës së tij me një dashuri të madhe për Shqipërinë. Të gjitha botimet e tij historike, librat e shkruar veçanërisht këto 30 vjet i kushtohen Shqipërisë, por lidhja e tij shqiptare është një lidhje e hershme që atëherë kur babai i tij

KU ËSHTË E GABUAR QË KËRKOHET KORRIGJIM?!
  • 2018-08-13

KU ËSHTË E GABUAR QË KËRKOHET KORRIGJIM?!

ARBEN MANAJ Kjo historia e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, automatikisht më kujton pak a shumë, atë që thoshte Shekspiri se; gënjeshtra ka shtatë variante, kurse e vërteta një. Dhe të vërtetën, në këtë mesele, më mirë se shumë nga ne te tjerët, të mbajtur qëlli

Të majtë e të djathtë nderojnë Pjetër Arbnorin, busti në lulishten e Kuvendit
  • 2018-07-19

Të majtë e të djathtë nderojnë Pjetër Arbnorin, busti në lulishten e Kuvendit

Lulishtja e godinës së Kuvendit, priti sot në gjirin e saj Pjetër Arbnorin, një nga drejtuesit më të vlerësuqar të Parlamentit shqiptar, i cili nderohet kështu pas vdekjes me një bust që të kujtohet gjithmonë ndër vite. Në ceremoninë e vendosjes së bustit të Arbnorit ishin të pra

7 MARSI SI KËRKESË PËR FALJE!
  • 2018-03-07

7 MARSI SI KËRKESË PËR FALJE!

Nga Artan FUGA Dakord, mësuesit kanë një profesion fisnik. Por, sot më 7 mars koha është për të pyetur a u jep shkolla jonë mësuesve mundësitë ta ushtrojnë si duhet atë? Aspak. Nga kjo pikëpamje ne mësuesit bëhemi pa ose me dashje bashkëfajtorë me shkollën, dhe me politikën, që

Të mbaj në duar, dashuria ime Xhevahir Spahiu sot 73 vjeç
  • 2018-03-02

Të mbaj në duar, dashuria ime Xhevahir Spahiu sot 73 vjeç

Të mbaj në duar, dashuria ime/ Krijesë prej qelqi/ me shkëndijime yjesh/ Kam frikë/Kam frikë se mos më bie dhe/ thyhesh. I veshur me pardesynë e bardhë, syzet që i dalloheshin në portretin që e jep imtësisht atë lidhjen e tij të thellë me letrat, e shihje gjithnjë me një libër në

Skandali i Gjykatës së Apelit; Liron pronarin e drogës, dënon të pafajshmin
  • 2018-01-31

Skandali i Gjykatës së Apelit; Liron pronarin e drogës, dënon të pafajshmin

Fiks Fare denoncoi një skandal në gjyqësorin shqiptar, ku një person i pafajshëm është dënuar nga Gjykata e Pukës dhe Apeli i Shkodrës, vetëm në bazë të një dëshmie. Nëpërmjet dokumenteve, intervistave në Shqipëri e Greqi, si dhe kamerave të fshehta, u arrit të provohet se një

Migjeni  Urime për 1937-ën!
  • 2017-12-29

Migjeni Urime për 1937-ën!

Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje as për ndoj feste tjetër. Nuk shkruej, pse urimet qe nato dite tan bota ban, nuk dij a plotësohen një për qind se pothuej të gjitha dalin nga hipokrizia. Bota ketë e din, por një