Rezultate te kerkimit per termin: +Zylon

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] zylon / docs[0] 7 / hits[0] 7 /
Ikja e vjershave
  • 2017-02-06

Ikja e vjershave

Mirela Kumbaro Mirë, ja ku jemi Dritëro, para se të ndahemi. Ti vendose të ikësh. Po Prit dhe pak. Kështu titullohet libri yt i fundit. Prandaj prit dhe pak. Ndonëse, siç i thoshte  Noli, Milto Sotir Gurrës, ata nga varrezat po ta bëjnë me sy. Nuk do të flas për vdekjen, –

45 vite mbush Zylo në 85 vjetorin e Dritëroit
  • 2016-10-13

45 vite mbush Zylo në 85 vjetorin e Dritëroit

Flora Nikolla Zylo me shkëlqimin dhe rënien e tij, një libër më se popullor në Shqipëri, por dhe në shumë vende ku është botuar mbush këtë vit 45 vite që kur për herë të parë u formua si personazh nga një prej njerëzve të rrallë të letrave shqipe, Dritëro Agolli. Ai (Zylo) u

ZYLO, NJË METEOR NË KOHË STUHIE
  • 2016-02-24

ZYLO, NJË METEOR NË KOHË STUHIE

NDUE DEDAJ Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo i Dritëro Agollit sikur është harruar dhe pse ka qenë ndër të paktët tituj romanësh që nuk ishte e nevojshme të përmendej bashkë me emrin e autorit, ngaqë autor-libër ishin shkrirë në një. Kanë kaluar 40 vite dhe ai tashmë ka historin

No Pic available
  • 2015-11-14

Zero, ti je Njësh!

Nga Fatbardh Rustemi Vijon nga numri i kaluar Ashtu sikurse autori nuk ngjason gjëkundi me personazhin e tij, po kështu dhe qyteti i Basenit, nuk mund të thuhet se është Elbasani. Përgjegjësia e konfondimit është e jotja. Na lejoni ti bëjmë një ndarje administrativo-artistike këtij qyte

Kozeta Zylo/Vlerat kombëtare dhe letrare të një intelektualeje në dy libra
  • 2015-08-15

Kozeta Zylo/Vlerat kombëtare dhe letrare të një intelektualeje në dy libra

Promovohen sot në Tiranë dy libra të autores së njohur, Kozeta Zylo, "Kujtime si fletëz libri" me poezi dhe libri,"Diaspora krah shqiponje"TIRANË, 14 Gusht/ATSH/. - U promovuan sot në Tiranë dy libra të autores së njohur, Kozeta Zylo, "Kujtime si fletëz libri" me poezi dhe libri,"Diaspor

Dritero
  • 2011-10-27

Dritero

Nga Artan Lame shte shume e veshtire te jesh shkrimtar i madh dhe njekohesisht shkrimtar i rreshtuar. Rreshtimi politik ben qe ndersa ata te rreshtit tend ti gezoje fakti ata te rreshtit tjeter te te shohin me dyshim e me pa dashje. Driteroi me rezulton te jete i vetmi shkrimtar qe jo vetem te kete

No Pic available
  • 2011-10-09

Rrëfimi i Marash Hajatit: Me Dritëroin në vaporin që çonte në Moskë yjet shqiptare

...Me ne të gazetarisë u bashkua edhe poeti i njohur e i talentuar në atë kohë Drago Siliqi. Ai do të ndiqte studimet për letërsi në Institutin “Gorki”. Së bashku me të edhe me Dritëroin zumë vend në një kajutë marinarësh. Bota e detit dhe e lundrimit për ne ishte e panjohur. D