Aktualitet

Gjithsej 13 lajme të mbledhura për datën 16 janar 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
No Pic available
  • 2018-01-16

Rinas, kapet 22-vjeçari shqiptar i dënuar për vrasje në Itali

Policia Kufitare në Rinas ka prangosur një 22-vjeçar shqiptar të kërkuar në të gjithë Europën. Alfred Rrasa po kthehej nga Kroacia, ndërsa policia bën me dije se ishte i kërkuar ndërkombëtar për vrasje. Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Rinas arrestuan

No Pic available
  • 2018-01-16

Sondazhi: Shqipëria, vendi më pak fetar në Ballkan

Ndonëse feja mbetet e fuqishme në rajonin e Ballkanit sipas një sondazhi botëror, Shqipëria dallon nga vendet e tjera me një përqindje më të ulët të popullatës që e konsideron veten si të përkushtuar ndaj një feje. Marcus Tanner / BIRN   Një anketim i ri, i cili bazohet në tre son

Raporti i Freedom House: Shqipëria, pjesërisht e lirë
  • 2018-01-16

Raporti i Freedom House: Shqipëria, pjesërisht e lirë

Organizata Freedom House ka publikuar raportin me titull Liria në Botë 2018, ku shqipëria vijon të qëndrojë në mesin e vendeve që klasifikohen si pjesërisht të lira. Vendi ynë renditet në të njëjtin grup me Kosovën, Moaqedoninë, Bosnjën dhe Malin e Zi. Ndërkohë një hap të rënd

No Pic available
  • 2018-01-16

Himarë, kapet një person i dënuar me 10 vite burg

Foto ilustruese Policia kufitare e Borshit në Sarandë, ka arrestuar një person të dënuar me 10 vite burg. Ai ishte i shpallur në kërkim dhe u ndalua mbrëmjen e sotme, në fshatin Lukovë të Himarës. Bëhet fjalë për shtetasin Artan Muça, 51 vjeç, banues në Tiranë. Ai ka rezultuar per

Investigimi i Fiks Fare, MB: PD të heqë dorë nga dhuna verbale
  • 2018-01-16

Investigimi i Fiks Fare, MB: PD të heqë dorë nga dhuna verbale

Pas publikimit të videos së publikuar në Fiks Fare, ku një polic bënte pazare me kokainë, me një kriminel, sot PD ka hedhur akuza mbi policinë. Pas akuzave të Partisë Demokratike se Policia e Shtetit nuk po i nënshtrohet vettingut dhe se punonjës të caktuar janë pjesë e krimit të org

Iliaz Labi thyen arrestin, pa leje jashtë banesës për Vitin e Ri
  • 2018-01-16

Iliaz Labi thyen arrestin, pa leje jashtë banesës për Vitin e Ri

Ish-nëndrejtor i Përgjithshëm i Burgjeve, Iliaz Labi ndodhet nën arrest shtepiak për llogari të një procesi për çështje korrupsioni. Por, megjithëse me masë sigurie, në disa filmime të shpërndara në Instagram nga bashkëshortja e tij, ai e ka thyer masën e gjykatës. Të pyetur ng

Lista, 36 gjyqtarë e prokurorë në sitën e Vettingut
  • 2018-01-16

Lista, 36 gjyqtarë e prokurorë në sitën e Vettingut

36 gjyqtarë e prokurorë, mes të cilëve edhe drejtues gjykatash e prokurorish, do ti nënshtrohen procesit të vettingut, pas shortit të hedhur së fundmi në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Lista e gjyqtarëve dhe prokurorëve që do ti nënshtrohen vettingut: Enton Dhimitri Gjykata e A

Kalendari