Ekonomia

Gjithsej 4 lajme të mbledhura për datën 11 dhjetor 2017. Jeni duke lundruar në faqen 1
No Pic available
  • 2017-12-11

I njëjti skenar, CEZ ikën nga Bullgaria siç iku nga Shqipëria

Kompania çeke e energjisë CEZ po planifikon të largohet nga Bullgaria dhe Turqia, për shkak të konflikteve me autoritetet vendore. Sipas Bloomberg, CEZ është në bisedime për të shitur asetet e saj në Bullgari, të cilat përfshijnë rrjetin e shpërndarjes së energjisë dhe disa termocen

Gjiknuri në Novoselë, inaugurohet fabrika e prodhimit të metaleve
  • 2017-12-11

Gjiknuri në Novoselë, inaugurohet fabrika e prodhimit të metaleve

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, ishte në Novoselë ku mori pjesë në inaugurimin e një fabrike të prodhimit të metaleve. Investimi i një konsorciumi me sipërmarrës italian dhe shqiptar ka kapur shifrën e 3.3 milion euro ndërsa metalet e prodhuara kryesisht shko

Kredia për TAP-in, kritika ndaj Bankës Europiane të Investimeve
  • 2017-12-11

Kredia për TAP-in, kritika ndaj Bankës Europiane të Investimeve

Banka Europiane e Investimeve, e cila pritet të mbështesë të martën gazsjellësin TransAdriatik, TAP, me një prej kredive më të mëdha të dhëna ndonjëherë, prej plot 1.5 miliardë dollarësh, është vënë në shënjestër të kritikave nga ambientalistët. Banka u ka bërë thirrje pri

Dërgesat e emigrantëve, BSH: Bankat të ulin kostot e transfertave
  • 2017-12-11

Dërgesat e emigrantëve, BSH: Bankat të ulin kostot e transfertave

Banka e Shqipërisë u ka kërkuar bankave private të ulin kostot që emigrantët paguajnë kur dërgojnë para në Shqipëri. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko sugjeron një vëmendje më të shtuar për reduktimin e kostove të transfertave, dhe përmirësimin ose dizenjim. Kosto

Kalendari