Ekonomia

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 18 qershor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Rënia e euros sndikon eksportet, 30 mld lekë në një muaj
  • 2018-06-18

Rënia e euros sndikon eksportet, 30 mld lekë në një muaj

Rënia e ndjeshme e euros ndaj lekut nuk e ka ndalur rritjen e vrullshme të eksporteve. Instituti i Statistikave raportoi se muajin e kaluar kompanitë shqiptare eksportuan 30.1 miliardë lekë mallra në tregjet e huaja, ose 24.2 për qind më shumë krahasuar me majin e vitit 2017. Të dhënat e

BE-BERZH, 100 mln euro për turizmin. Ja kush përfiton
  • 2018-06-18

BE-BERZH, 100 mln euro për turizmin. Ja kush përfiton

Bashkimi Europian dhe BERZH do të nisin një program investimesh prej 100 milionë eurosh në zonat turistike të Shqipërisë. Zëvendëspresidenti i BERZH-it deklaroi në Tiranë se, nga ky fond do të përfitojnë edhe bizneset e vogla të turizmit. Ne po përgatisim me qeverinë dhe Bashkimin

Rama: Ja sa janë ulur taksat për biznesin e vogël (Video)
  • 2018-06-18

Rama: Ja sa janë ulur taksat për biznesin e vogël (Video)

Kryeministri Edi Rama ka uruar një javë të mbarë me një pasqyrë ku tregon uljen e taksave për biznesin e vogël. Ai tregon sa ulje ka në çdo sektor. Mirëmëngjes dhe me këtë pasqyrë të uljes së re të taksave për biznesin e vogël, Shoqëritë e Bashkëpunimit Bujqësor dhe investi

No Pic available
  • 2018-06-18

Shqiptarët kanë shtëpitë më të vogla në Europë, por ama janë pronarë

Shqipëria është vendi me banesat me numrin më të ulët të dhomave në Europë, sipas anketës së Cilësisë së Jetës, të kryer nga Komisioni Europian. Të pyeturit në Shqipëri u përgjigjën se apartamenti i tyre kishte dy dhoma. Komisioni Europian ka zhvilluar Anketën e Cilësisë së

Rrugët me koncesion, qeveria ka gati edhe 3 akse të tjera
  • 2018-06-18

Rrugët me koncesion, qeveria ka gati edhe 3 akse të tjera

Përveç Rrugës së Arbrit, programi 1 Miliard euro i qeverisë, për zhvillimin e infrastrukturës përmes partneritetit publik-privat, janë së paku edhe 3 akse të tjera rrugore që do të ndërtohen sipas kësaj formule. I pari në listë është segmenti Thumanë-Fushë Krujë-Vorë-Kashar, p

Të huajt zbulojnë parajsën në Shqipëri, mbi 3000 persona vijnë çdo vit
  • 2018-06-18

Të huajt zbulojnë parajsën në Shqipëri, mbi 3000 persona vijnë çdo vit

Dikur Shqipëria ishte e preferuar vetëm nga kinezët, sot dominojnë italianët, por nuk mungojnë as indianët e filipinasit. Çdo vit ka mbi 3 mijë kërkesa nga të huajt për tu pajisur me leje pune, ndërsa gjithsej janë 13 mijë të huaj të pajisur me leje qëndrimi. Ka disa arsye se për

Gjiknuri: Bypass i Fierit përfundon vitin e ardhshëm
  • 2018-06-18

Gjiknuri: Bypass i Fierit përfundon vitin e ardhshëm

Bypass-i i Fierit do të ketë përfunduar vitin e ardhshëm është shprehur ministri për Infrastrukturën dhe Energjinë, Damian Gjiknuri, teksa inspektoi dy kantiere të ARRSH-së në zonën e Fierit. Dua të jap edhe një lajm të mirë që sot përfundoi edhe parakualifikimi i fazës së par

Kalendari