Ekonomia

Gjithsej 6 lajme të mbledhura për datën 25 shtator 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Bilanci i turistëve, 27% më shumë në muajin gusht
  • 2018-09-25

Bilanci i turistëve, 27% më shumë në muajin gusht

Numri i shtetasve të huaj qe vizituan Shqipërinë ka pësuar një rritje të fortë dyshifrore gjatë muajit gusht, çka premton për një shtim të ardhurave nga turizmi gjatë verës. INSTAT raporton se janë 1 milionë e 450 mijë të huaj që kanë hyrë në vend me një rritje prej gati 27 p

No Pic available
  • 2018-09-25

Buxheti 2019, Rama: Rritje pagash në arsim, shëndetësi, ushtri

Kryeministri Rama ka paralajmëruar një dalje “live” në rrjetet sociale paraditen e nesërme për të folur për buxhetin 2019. Në një postim në Twitter, kreu i ekzekutivit shkruan: “Diskutime të frytshme për buxhetin 2019. Ulje taksash. Rritje pagash në arsim, shëndetësi

Biznesi i vogël në TVSH, në 7 muaj u mbyllën 13 mijë biznese
  • 2018-09-25

Biznesi i vogël në TVSH, në 7 muaj u mbyllën 13 mijë biznese

Gjashtë muaj pas futjes në skemën e TVSH-së të subjekteve me xhiro vjetore mbi 2 milionë lekë, Shoqata e Biznesit të Vogël ka bërë një bilanc të efekteve që ka dhënë kjo reformë fiskale e qeverisë. Albert Nasto, kryetar i shoqatës, thotë se ka pasur mbyllje masive të aktiviteti

PD kërcënoi me tërheqje të PPP-ve, Gjiknuri: Gjobëvënie ndaj biznesit
  • 2018-09-25

PD kërcënoi me tërheqje të PPP-ve, Gjiknuri: Gjobëvënie ndaj biznesit

Një ditë më parë, Partia Demokratike dhe kryetari i saj Lulzim Basha u bënë thirrje qeverisë që të tërhiqej nga projektet koncesionare apo projektet me partneritet publik-privat sepse në të ardhmen, nëse PD-ja vjen në pushtet, do të konfiskojë këto pasuri. Paraditen e së martës r

Drafti i qeverisë, taksat që ndryshojnë nga 1 janari
  • 2018-09-25

Drafti i qeverisë, taksat që ndryshojnë nga 1 janari

Paketa e re fiskale pritet të sjellë ndryshime të rëndësishme taksash duke filluar që nga 1 janari i vitit të ardhshëm. Ndonëse drafti nuk është bërë publik, Top Channel zbulon se ndryshimi kryesor është ulja e tatimit mbi dividentin. Aktualisht, norma e tatimit mbi dividentin ësht

Marrëveshje Shqipëri-Gjermani për Fondin e Kredive Rurale
  • 2018-09-25

Marrëveshje Shqipëri-Gjermani për Fondin e Kredive Rurale

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z. Niko Peleshi dhe ambasadorja gjermane e akredituar në Tiranë, znj. Susanne Schütz kanë nënshkruar sot në ambientet e ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural marrëveshjen mbi Fondin e Garancisë së Kredive Rurale, për të lehtësuar kr

Kalendari