Ekonomia

Gjithsej 5 lajme të mbledhura për datën 17 tetor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
KLSH: Qeveria fshehu borxhin; Ahmetaj: Deficiti brenda ligjit, e ulëm borxhin
  • 2018-10-17

KLSH: Qeveria fshehu borxhin; Ahmetaj: Deficiti brenda ligjit, e ulëm borxhin

Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit me kritikat ndaj financave të qeverisë është bërë objekt debatesh të forta në komisionet kuvendore. KLSH ka dalë në konkluzionin se qeveria ka fshehur shifrat e borxhit. Përgjigjet ministri i Financave, Ahmetaj thotë se deficiti është brenda

Tekonologjia bën Shqipërinë më konkurruese në tregjet ndërkombëtare
  • 2018-10-17

Tekonologjia bën Shqipërinë më konkurruese në tregjet ndërkombëtare

Forumi ekonomik botëror e renditi Shqipërinë si ekonominë e 76 më konkurruese në botë me një përmirësim prej 5 vendesh krahasuar me një vit më parë. Shqipëria ndodhet pak a shumë në të njëjtën pozitë që ndodhej vitin e kaluar me një përmirësim të lehtë në të gjitha shtyll

Rama: Rritje pagash nga 1 prilli; Ja si ndryshon rroga në arsim e shëndetësi
  • 2018-10-17

Rama: Rritje pagash nga 1 prilli; Ja si ndryshon rroga në arsim e shëndetësi

Buxheti është një nga arenat e betejës ku opozita dhe qeveria përplasin brirët përherë, por për kryeministrin Edi Rama çdo fjali kundër në këtë drejtim nga rivalët politikë do të ishte e kotë, pasi buxheti i 2019-ës është i gjashti që do aprovohet me propozim të qeverisë së

Bastet, eksperti rrëzon Ramën: Nuk mbyllen, ndryshon vetëm aksesi!
  • 2018-10-17

Bastet, eksperti rrëzon Ramën: Nuk mbyllen, ndryshon vetëm aksesi!

Nisma e kryeministrit Rama për mbylljen e pikave të basteve, ka qenë tema e diskutimit në studion e Top Talk, ku i ftuar ka qenë eksperti i ekonomisë, Besart Kadia. Sipas tij vendimi i qeverisë shqiptare është i nxitur pasi po kalohet në një masë drastike në një kohë të shkurtër dhe

Mirëmbajtja e rrugëve, aplikacion on-line për të raportuar problemet
  • 2018-10-17

Mirëmbajtja e rrugëve, aplikacion on-line për të raportuar problemet

Rruga e Kombit u bë e para rrugë me pagesë në Shqipëri, por shumë shpejt kostot në rritje të mirëmbajtjes mund të çojnë që edhe rrugë të tjera në vend ti nënshtrohen sistemit të pagesave të kalimit. Autoriteti Rrugor Shqiptar po përgatitet për të ngritur një njësi shtetërore

Kalendari