Kultura

Gjithsej 13 lajme të mbledhura për datën 17 shkurt 2017. Jeni duke lundruar në faqen 1
Adoleshenti që fitoi 117 000 dollarë për 32 sekonda
  • 2017-02-17

Adoleshenti që fitoi 117 000 dollarë për 32 sekonda

Organizata e Kalërimit të Demave kohët e fundit vizitoi  sheshin Madison në New York, ku organizoi një garë  me dema.  Në këtë garë morën pjesë kalëruesit më të mirë nga e gjithë bota , të cilët ishin profesionistë të këtij lloj sporti. Kalëruesi i demave Jess L

No Pic available
  • 2017-02-17

GËZUAR, KOSOVË!

Në kuadrin e 9-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës MANIFESTIM I BUKUR FESTIV MES SHQIPTARËSH NË TREVISO Nga Ndue Lazri Një sallë e mbushur plot e përplot me njerëz, ku janë ulur mbi 500 vetë. Të tjerë që rrinë në këmbë e të tjerë jashtë sallës që presin një mun

Ndahen çmimet e muzikës britanike: Dua Lipa artistja e re më e mirë!
  • 2017-02-17

Ndahen çmimet e muzikës britanike: Dua Lipa artistja e re më e mirë!

Mbrëmjen e djeshme në Londër është mbajtur ceremonia e përvitshme e ndarjes së çmimeve të rëndësishme në muzikë nga prestigjiozja NME. Ndër emra të njohur të skenën ndërkombëtare, ka shkëlqyer edhe shqiptarja Dua Lipa. Pas një viti të jashtëzakonshwm me koncerte dhe bashkëpu

Frederik Rreshpja, i mallkuari  me art
  • 2017-02-17

Frederik Rreshpja, i mallkuari me art

Në 17 shkurt të këtij viti mbushen njëmbëdhjetë vjet nga largimi prej kësaj bote i poetit të klasit të parë, Frederik Reshpja. Kushdo që ka lexuar lirikat e tij të trishtuara dhe është magjepsur prej fjalës poetike plot finesë e ndjeshmëri, nuk mund të mos ketë ndërmendur një ç

No Pic available
  • 2017-02-17

Do ti jepnit gji një fëmije të huaj? Ja si janë përgjigjur disa nëna

Përveçëse të lindësh vetë, dhënia e gjirit është akti më intim që zhvillohet mes nënës dhe fëmijës së saj. Por, si mund të ndjehet një nënë, kur i kërkohet që ti japë gji një fëmije që i përket dikujt tjetër? Sipas një eksperimenti, të bërë në rrugët e Londrës, nga

New York, Putin ledhaton Trumpin shtatzënë
  • 2017-02-17

New York, Putin ledhaton Trumpin shtatzënë

Në dyqanin e Apple në New York është shafqur një imazh i pazakontë. Një projeKtor që shfaq presidentin rus Vladimir Putin duke ledhatuar Donald Trumpin shtatzënë. Fotografia gjigante ishte shfaqur në anën e një ndërtese  pranë dyqanit të Apple në New York, mbrëmjen e Shën Val

FOTO/ Eleganca sipas Lady Diana, një ekspozitë për 20 vjetorin e vdekjes së saj
  • 2017-02-17

FOTO/ Eleganca sipas Lady Diana, një ekspozitë për 20 vjetorin e vdekjes së saj

Ajo thoshte se donte të ishte mbretëresha e zemrës e njerëzve të thjeshtë, por Diana Spencer ka qenë edhe mbretëreshë e stilit, duke u bërë në vitet 80-90 pikë referimi për shumë femra. Nga dalja e saj zyrtare vetëm 20 vjeç, deri tek fotoja në operën e Maria Testionos, në 1995, k

Kalendari