Kultura

Gjithsej 6 lajme të mbledhura për datën 20 nëntor 2017. Jeni duke lundruar në faqen 1
Ndahet nga jeta Aleksandër Lalo; shkak, ataku kardiak
  • 2017-11-20

Ndahet nga jeta Aleksandër Lalo; shkak, ataku kardiak

Kompozitori Aleksandër Lalo është ndarë nga jeta në mënyrë të papritur në moshën 68-vjeçare . Shkak për këtë duket se ka qenë një arrest kardiak që Lalo ka pësuar në momentet që ishte në shtëpi. Kompozitori vdiq në një spital privat në Tiranë  vetëm pak kohë pas ataku q

Magjia e një ulliri dhe Sislej Xhafa
  • 2017-11-20

Magjia e një ulliri dhe Sislej Xhafa

Anila Shuka “Shadow of curls” (11 nëntor – 23 dhjetor 2017) ekspozita e parë vetjake Sislej Xhafas në Berlin ka 15 vepra, shumica syresh “ready mades” në stilin e Duchamp-it dhe i fton vizitorët të marrin pjesë me përsiatjet e tyre. Një sprovë Jona, që ësht

Artistët i bëjnë peticion kryeministrit, kërkojnë rritjen e buxhetit për kulturën
  • 2017-11-20

Artistët i bëjnë peticion kryeministrit, kërkojnë rritjen e buxhetit për kulturën

Një grup artistësh i janë drejtuar me anë të një peticioni kryeministrit Edi Rama ku shprehin shqetësimin për buxhetin mbi kulturën. Ne artistët dhe punonjësit e sektorit të arteve dhe kulturës në Shqipëri, jemi thellësisht të shqetësuar për gjendjen e infrastrukturës, financave

Udhëtim në pentagramin që la pas Aleksandër Lalo
  • 2017-11-20

Udhëtim në pentagramin që la pas Aleksandër Lalo

Do jetë gjithmonë muzika e Aleksandër Lalos ajo që do na lidhë me kinematografinë shqiptare. Mjeshtri nuk ishte vetëm kompozitori I dhjetëra këngëve që dëgjohen me ëndje sot, por dhe njeriu që i dha emocione përmes tingujve filmave shqiptarë. Në vitin 1972 ai do të kompozonte muzik

Vdekja e Aleksandër Lalos, Rama: Poeti i tastierës
  • 2017-11-20

Vdekja e Aleksandër Lalos, Rama: Poeti i tastierës

Kryeministri Edi Rama ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të kompozitorit të njohur Aleksandër Lalo. Në një postim në Facebook, Rama e cilëson artistin e njohur si poet të tastierës. Postimi i Ramës në Facebook: Aleksandër Lalo, poeti i tastierës u nda nga jeta duke lënë p

Magjia e një ulliri dhe Sislej Xhafa (Foto)
  • 2017-11-20

Magjia e një ulliri dhe Sislej Xhafa (Foto)

Anila Shuka “Shadow of curls” (11 nëntor – 23 dhjetor 2017) ekspozita e parë vetjake Sislej Xhafas në Berlin ka 15 vepra, shumica syresh “ready mades” në stilin e Duchamp-it dhe i fton vizitorët të marrin pjesë me përsiatjet e tyre Një sprovë Jona, që ësht

Kalendari