Kultura

Gjithsej 3 lajme të mbledhura për datën 03 janar 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Darka e paharruar e Lasgushit me Çabejn në Graz
  • 2018-01-03

Darka e paharruar e Lasgushit me Çabejn në Graz

Marie Poradeci ka kujtuar sot në profilin e saj në Facebook një histori që babai I kishte treguar kohë më parë lidhur me miqësinë e tij me Eqrem Çabejn. Ja çfarë shkruan Maria: Ishin të dy me Eqrem Çabeun në Graz (Austri), ishim të dy studentë (vitet 1925-1926). Kishim gjetur për t

Vdiq mbreti, rroftë mbreti premiera e parë e 2018 në teatër
  • 2018-01-03

Vdiq mbreti, rroftë mbreti premiera e parë e 2018 në teatër

“Vdiq mbreti, rroftë mbreti” vepra e shkruar nga Ferdinand Hysi nën regjinë e Elma Dorezit, do të vijë premierë më 13 janar në skenën e Teatrit Kombëtar. Në role kryesore do të interpretojnë aktorët Sokol Angjeli Bujar Asqeriu, Ola Harizaj Dritan Borici, Rajmonda Bulku , Kl

Gruaja me shapkat e kaltërta
  • 2018-01-03

Gruaja me shapkat e kaltërta

Gruaja e veshur me të bardha dhe shapkat e kaltërta që përkëdhel fëmijën në tryezën e ngrohtë të familjes është një vepër e Hilmi Banit. E realizuar më 1981-shin kjo është vetëm një nga disa tablo të artistit që ruhet në Galerinë Kombëtare të Arteve. Më tej telajot sjellin

Kalendari