Kultura

Gjithsej 7 lajme të mbledhura për datën 20 janar 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Maks Velo tregon Spaçin e vërtetë: Me burgun kanë mashtruar
  • 2018-01-20

Maks Velo tregon Spaçin e vërtetë: Me burgun kanë mashtruar

Kjo përmbledhje me tregime nën logon e UET Press dhe Mapo Editions , sjell personazhe dhe ngjarje nga kujtimet personale të autorit gjatë viteve të dënimit në burgun e Spaçit. Me një burim të pasur dokumentar, Maks Velo arrin të kthejë në fiction, personazhe nga jeta reale, duke përdor

Femrat e huaja që u çmendën pas Skënderbeut
  • 2018-01-20

Femrat e huaja që u çmendën pas Skënderbeut

Mos harro, dashuria e sulltan Muratit për mua nuk do të më bëjë kurrë të harroj që dikur ju kam pas dashuruar . Me këto rreshta, Melisa, e preferuara e sulltan Muratit, mbyll letrën e shkruar pas mesnate për princin shqiptar, Gjergj Kastriot Skënderbeu. Ndërsa jehona e emrit dhe forcës

Populli Ndryshe, libri i fundit i publicistit Ylli Polovina
  • 2018-01-20

Populli Ndryshe, libri i fundit i publicistit Ylli Polovina

Pasi në vitin 2014 Ylli Polovina botoi librin Shqiptarët, diamantët e pagdhendur, e vijoi atë me një pjesë të re, plotësuese, çfarë këto ditë e paraqiti nëpërmjet librit Populli ndryshe. Nëntitulli është Udhërrëfyes për të njohur shqiptarët. Me 152 faqet e tij ky botim ka përm

Moikom Zeqo i dhuron 100 libra bibliotekës Musine Kokalari
  • 2018-01-20

Moikom Zeqo i dhuron 100 libra bibliotekës Musine Kokalari

Arkeologu dhe krijuesi letrar, mjeshtri i madh Moikom Zeqo i ka dhuruar rreth 100 libra, bibliotekës publike Musine Kokalari, e cila ndodhet në njësinë 7 në kryeqytet. Biblioteka e cila u inaugurua vetëm pak ditë më parë nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj duke u kthyer nga

Gjurmë Shqiptare: Kush po i tradhton malësorët?!
  • 2018-01-20

Gjurmë Shqiptare: Kush po i tradhton malësorët?!

Çfarë po ndodh me shqiptarët e Tuzit dhe të gjithë malësisë? Si u mposhtën sërish nga partia në pushtet e Gjukanoviç edhe pse janë shumicë dërrmuese? Si janë përçarë shqiptarët në Tuz dhe në të gjithë malësinë? Asimilimi, presioni, shitja e blerja e forcave politike, ndarja

Udhëtimi i fundit me Agim Qiriaqin
  • 2018-01-20

Udhëtimi i fundit me Agim Qiriaqin

Çun Lajçi Kisha xhirua film plot tre muaj me aktorin Qiriaqi që kurrë ma parë se kisha takuar. Ishim ba miq dhe na dukej se gjithë jetën kishim punua sbashku, aq shumë u përafruam me njeni tjetrin. E takova edhe në premierë, por e pata edhe mysafir n Prishtinë. Por kurrë pr

Kambana e kishës së Zojës Nunciatë në Karpen të Kavajës
  • 2018-01-20

Kambana e kishës së Zojës Nunciatë në Karpen të Kavajës

Dr. Dorina Arapi Në Muzeun Historik Kombëtar, në pavijonin e mesjetës janë të ekspozuara dy kambana. Njëra e ka prejardhjen nga fshati Shelcan i zonës së Shpatit, ndërsa kambana e dytë e ka prejardhjen, ashtu është siç shënuar në etiketën e objektit të paraqitur në pavijon, nga ki

Kalendari