Kultura

Gjithsej 4 lajme të mbledhura për datën 09 shkurt 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Roza Anagnosti, tronditëse tek Medea
  • 2018-02-09

Roza Anagnosti, tronditëse tek Medea

Aktorja e njohur Roza Anagnosti duket tronditëse në rolin e saj tek Medea. Vepra nën regjinë e Dhimitri Milonais kthen në skenë aktorë si , Ahmet Pasha, Viktor Zhusti, Alfred Trebicka, Adriana Tolka, Kristian Koroveshi, etj. Kjo vepër e rikthen Anagnostin në teatër pas një kohe të gjatë

Ndahet nga jeta aktori serb Nebojsha Gllogovac
  • 2018-02-09

Ndahet nga jeta aktori serb Nebojsha Gllogovac

Nebojsha Gllogovac aktori i njohur i teatrit serb është ndarë nga jeta në moshën 48 vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga mediat e Beogradit. Vetëm pak kohë më parë Nebojsha Gllogovac ishte në Tiranë për të interpretuar veprën e Shekspirit Romeo e Zhuljeta. Pas premierës që pati

Turbina, Kumbaro: Gati për dialog. Artistët: Projektligji, sureal!
  • 2018-02-09

Turbina, Kumbaro: Gati për dialog. Artistët: Projektligji, sureal!

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka reaguar ndaj qëndrimit të sindikatës së artistëve dhe artistëve të Teatrit Kombëtar që kundërshtojnë zhvendosjen e Teatrit Kombëtar tek ambientet e reja që po bëhen tek “Turbina”, si dhe për Projektligjin për Artin dhe Kulturën. Ku

Dhurohen dorëshkrimet origjinale të Reuf Ficos
  • 2018-02-09

Dhurohen dorëshkrimet origjinale të Reuf Ficos

Dorëshkrimet dhe dokumentet origjinale të ruajtura prej vitesh në familjen Fico, të një personazhi të njohur të historisë sonë si Reuf Fico tashmë do të ruhen në Arkivin e Shtetit. Gjatë një ceremonie dje, organizuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave familjarët kanë dhuruar do

Kalendari