Kultura

Gjithsej 5 lajme të mbledhura për datën 23 prill 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Edmond Budina për Il Manifesto: Kadare na ka emancipuar në komunizëm
  • 2018-04-23

Edmond Budina për Il Manifesto: Kadare na ka emancipuar në komunizëm

Gazeta italiane Il Manifesto i ka kushtuar një shkrim regjisorit shqiptar Edmond Budina. Intelektuali i madh shqiptar flet për filmin e tij të fundit Të thyer, një portret i pashpirt i vendit të tij pre e neoliberizmit të egër, ku logjika e parasë është shkaku i ndotjes së ambientit e mo

Le ta shpëtojmë zonjën Richards
  • 2018-04-23

Le ta shpëtojmë zonjën Richards

Nga Alda Bardhyli Ju kujtohet kur keni ndaluar për herë të fundit në librari dhe keni blerë një libër? Apo, kur pas një dite të gjatë, keni fikur televizorin, e keni dashur të ndani mbrëmjen nën dritën e abazhurit e një libër në dorë? E më pas, teksa keni arritur ndoshta në faqen

Dorian Koçi, Hello, my name is Tirana në Bukuresht (Foto)
  • 2018-04-23

Dorian Koçi, Hello, my name is Tirana në Bukuresht (Foto)

Më datën 20 prill, Muzeu Historik Kombëtar dhe Muzeu i Bukureshtit organizuan ekspozitën Hello, my name is Tirana. Kjo ekspozitë u çel në Pallatin Suu, në Bukuresht, një nga godinat më të rëndësishme të kryeqytetit rumun dhe një muzeumet ku organizohen ekspozitat më prestigjioze të

No Pic available
  • 2018-04-23

Tirana, në Bienalen e Venecias, Veliaj: Një pjesëz e historisë tonë

Një pjesë e mjedisit urban të Tiranës do të shkojë në Bienalen e Venecias. Në edicionin e 16 të Ekspozitës Ndërkombëtare të Arkitekturës, në Bienalen e Venecias 2018, Shqipëria do të përfaqësohet me projektin Hapësira zero, i cili ka zgjedhur portat e vjetra të marra nga banesa

Rexhep Ismajli, anëtar i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave
  • 2018-04-23

Rexhep Ismajli, anëtar i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave

Rexhep Ismajli, anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës (ASHAK) dhe anëtar nderi i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë (ASHSH), me anë të një letre zyrtare, është njoftuar se është zgjedhur e pranuar si anëtari më i ri i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencav

Kalendari