Kultura

Gjithsej 4 lajme të mbledhura për datën 25 maj 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Nata e dytë e e aktivitetit Netët e Letërsisë Austriake
  • 2018-05-25

Nata e dytë e e aktivitetit Netët e Letërsisë Austriake

Nën “magjinë” e librit, në sallën e teatrit të mbushur plot me të rinj u përmbyll edhe nata e dytë e aktivitetit “Netët e Letërsisë Austriake”, me kujdesin e IDMC-së , Institutit për Demokraci Media dhe Kulturë dhe Ambasadës Austriake. Autorja austriake Andrea

Maks Velo: Skemi demokraci të plotë të them çmendoj për Ramën!
  • 2018-05-25

Maks Velo: Skemi demokraci të plotë të them çmendoj për Ramën!

Diktaturat krijojnë shoqëri bipolare; udhëheqës bipolar. Ne nuk e dimë çmendonte vërtet Mehmet Shehu. Maks Velo është shprehur kështu mbi bipolarizmin që krijojnë regjimet, i ftuar për të folur për librin Përkthyesi, botim i Mapo Edition me Alda Bardhylin e klubin e librit në UET. I

Meta, mesazh ngushëllues për vdekjen e Kolec Topallit
  • 2018-05-25

Meta, mesazh ngushëllues për vdekjen e Kolec Topallit

Presidenti, Ilir Meta shpreh keqardhjen për ndarjen nga jeta të akademikut, albanologut e gjuhëtarit të mirënjohur shqiptar, Prof. Dr. Kolec Topalli. Meta u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjarëve, miqve dhe familjarëve të Akademikut Topalli, dhe në këto çaste hidhërimi, gjende

Shqipëria dhe kostumi shqiptar i Joseph Roth
  • 2018-05-25

Shqipëria dhe kostumi shqiptar i Joseph Roth

Xhamia është si një kazermë, pasi aty ruajnë ushtarë. Të gjitha hotelet janë plot, meqë ngado kanë ardhur gazetarë, diplomatë e deputetë, oficerë nga Anglia e Italia, me rastin e mbledhjes së Parlamentit. Tirana është një minierë subjektesh sensacionale: rrugët janë me kalldrëm

Kalendari