Kultura

Gjithsej 3 lajme të mbledhura për datën 12 tetor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Kadare: Fatos Arapi, i rndësishëm në letërsinë shqipe
  • 2018-10-12

Kadare: Fatos Arapi, i rndësishëm në letërsinë shqipe

Shkrimtari i madh Ismail Kadare ka shprehur trishtimin për ndarjen nga jeta të Fatos Arapit. “Pas ikjes së Dritëro Agollit, letërsia shqipe i ka gjithmonë e më të vështira humbjet e tjera, të dhimbshme si kjo e Fatos Arapit. Shkrimtar i rëndësishëm, me një jetë dhe krijimtari dr

No Pic available
  • 2018-10-12

Një fotografi e panjohur e Bodlerit

Serge Plantureux është për tu përshendetur. Pas fotografisë së fundit të poetit emblematik Vincent Van Gogh të zbuluar para tre vjetësh mes miqve të tij impresionistë, ai zbuloi më pas një tjetër fotografi të panjohur deri më sot të poetit të madh Charles Baudelaire. Ai i ngjan nj

No Pic available
  • 2018-10-12

Pasioni për shqipen i japonezit Ichiro Iura

Studiuesi dhe albanologu i mirënjohur japonez, dr. Ichiro Iura, që pas hapjes së katedrës së gjuhës dhe letërsisë shqipe në Universitetin e Hiroshimës, ka arritur që falë një pune shumëvjeçare të përkthejë e të botojë një sërë veprash dhe shkrimtarësh më në zë të letrave

Kalendari