Ndërkombëtare

Gjithsej 20 lajme të mbledhura për datën 29 maj 2017. Jeni duke lundruar në faqen 1
Merkel: Europa nuk mund të mbështetet më tek SHBA dhe Britania e Madhe
  • 2017-05-29

Merkel: Europa nuk mund të mbështetet më tek SHBA dhe Britania e Madhe

Evropa nuk mund të varet më plotësisht tek SHBA dhe Britania, pas zgjedhjes së presidentit Donald Trump dhe Brexit. Kështu deklaroi kancelarja gjermane Angela Merkel para mbështetësve të saj gjatë një mintingu. Merkel u shpreh se dëshiron marrëdhënie të mira me të dyja këto vende sik

No Pic available
  • 2017-05-29

Kabineti qeveritar i Zoran Zaev votohet të mërkurën, emrat

Kabineti qeveritar i Zoran Zaev do të votohet të mërkurën në parlamentin maqedonas. LSDM ka zbuluar 12 emrat e saj, ndërsa BDI do të ketë gjashtë poste, ndër ta dy zëvendëskryeministra. Jashtë kabinetit do të jetë Lëvizja Besa e cila deklaron se nuk është arritur një marrëveshje

No Pic available
  • 2017-05-29

LSDM publikon emrat e ministrave, nuk ka befasi

Nuk ka befasi të mëdha në listën e ministrave që mbrëmë me propozim të liderit Zoran Zaev i miratoi Këshilli qendror i LSDM-së. Si befasi mund të llogaritet nominimi i Goran Sugarevskit, ish koordinator i grupit parlamentar të LSDM-së për ministër të Transportit dhe lidhjeve dhe nomi

No Pic available
  • 2017-05-29

Macron pret sot homologun rus, diskutohen tema të nxehta

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, do të presë sot në një vizitë zyrtare homologun e tij rus, Vladimir Putin. Takimi do të zhvillohet në Pallatin e Versajës, jashtë Parisit. Macron, i cili u zgjodh President i Francës në zgjedhjet presidenciale të 7 maj,  ka deklaruar se ësht

No Pic available
  • 2017-05-29

Presidenti Trump kritikon përsëri mediat për lajme të rreme

President Donald Trump u kthye në Uashtington, pas udhëtimit të tij 9-ditor në Lindjen e Mesme dhe në Europë. Ai deklaroi se turneu i tij ishte një sukses i madh për Amerikën. Shumë punë, por patëm rezultate të shkëlqyera, tha ai. Presidenti Trump kritikoi mediat për njoftimet se Sht

No Pic available
  • 2017-05-29

Merkel: Nuk mund të mbështetemi plotësisht te SHBA dhe Britania

“Europa nuk mund të varet plotësisht nga SHBA dhe Britania e Madhe pas zgjedhjes së Presidentit Trump dhe Brexit”, ka deklaruar kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë një takimi elektoral në Mynih.  Merkel tha se donte marrëdhënie miqësore me të dy vendet, por edhe me Rus

FBI informoi MI5 për sulmin e Salman Abedi në Mançester
  • 2017-05-29

FBI informoi MI5 për sulmin e Salman Abedi në Mançester

Hasham Abedi, vëllai i vogël i atentatorit të Mançesterit, Salman, ishte pjesë e një celule terroriste, i cili projektonte të vriste të dërguarin e OKB-së në Libi, gjermanin Martin Kobler. Lajmi bëhet i ditur nga shtypi britanik, sipas të cilit, 20-vjeçari i arrestuar në Tripoli pas m

Kalendari