Politika

Gjithsej 17 lajme të mbledhura për datën 07 dhjetor 2017. Jeni duke lundruar në faqen 1
TREGTIA ME VIZAT DHE (MOS)MARRËVESHJA E DEMARKACIONIT
  • 2017-12-07

TREGTIA ME VIZAT DHE (MOS)MARRËVESHJA E DEMARKACIONIT

Nga Fadil LEPAJA Shkëlqesia e tij, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, na e mbajti një leksion të domosdoshëm nga diplomacia. Kjo nuk do të thotë se në meselet tona, nuk ka hiç diplomaci, por ku oda, ku e mësoi politikën elita jonë, e ku shkollat elite të diplo

Kryeprokurori i ri, Rama: Pakt kombëtar me opozitën
  • 2017-12-07

Kryeprokurori i ri, Rama: Pakt kombëtar me opozitën

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për gjetjen e një emri të përbashkët për Kryeprokurorin e përkohshëm, jo vetëm

FOTO: Në rrugën e Bashkimit Europian
  • 2017-12-07

FOTO: Në rrugën e Bashkimit Europian

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë një album fotografik në rrjetin social Facebook, nën titullin Në rrugën e Bashkimit Europian. Shefi i qeverisë ka zgjedhur të përcjellë disa momenteve kyçe të takimeve me zyrtarët e lartë të BE-së. Ndërkohë, galerinë fotografike Rama zgjedh ta

Shorti për KED, pas PD edhe LSI kundër: Procesi është i pavlefshëm ligjërisht
  • 2017-12-07

Shorti për KED, pas PD edhe LSI kundër: Procesi është i pavlefshëm ligjërisht

TIRANE Pas PD-së, edhe LSI ka dalë kundër shortit për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili i ka dërguar një letër kreut të Kuvendit, Gramoz Ruci. Në letrën e siguruar nga BalkanWeb nga gazetarja Elda Menga, Pe

PD: Procedura për zëvendësimin e kryeprokurorit është antikushtetuese
  • 2017-12-07

PD: Procedura për zëvendësimin e kryeprokurorit është antikushtetuese

Partia Demokratike sot në një komunikatë për shtyp ka dal me qëndrim për procedurat e nisura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Në letrën nisur krye parlamentarit, Gramoz Ruçi,  shkruhet se procedurat  e nisura janë antikushtetuese . Në lëtrën e PD-së shkruhet se mb

Kryemadhi në SHBA: Mazhoranca kërkon kapjen e drejtësisë
  • 2017-12-07

Kryemadhi në SHBA: Mazhoranca kërkon kapjen e drejtësisë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, në kuadër të vizitës së saj në Washington, pati takime me zyrtarë të lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit. Në takimin që pati këtë të mërkurë me zv.Drejtorin për Europën dhe Euro-Azinë Don Stolworthy dhe Zyr

Organet e drejtësisë, zgjidhen 9 anëtarët e KED-së (Emrat)
  • 2017-12-07

Organet e drejtësisë, zgjidhen 9 anëtarët e KED-së (Emrat)

Është hedhur sot shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Përfaqësues të mazhorancës dhe opozitës kanë shprehur qëndrime të kundërta në lidhje me këtë procedurë që është pjesë e paketës së reformës në drejtësi.

Kalendari