Politika

Gjithsej 18 lajme të mbledhura për datën 20 janar 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Bisedimet Bushati-Kotzias, përfundon takimi i parë në Korçë
  • 2018-01-20

Bisedimet Bushati-Kotzias, përfundon takimi i parë në Korçë

Ka zgjatur plot kater orë takimi i parë dypalësh mes delegacioneve të nivelit të lartë të Shqipërisë dhe Greqisë në Korçë. Ministrat e Jashtëm Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias po qëndrojnë këtë fundjavë në qytetin juglindor, për të biseduar për tema me rëndësi historike mes

Takim Rama-Tsipras, dy kryeministrat në një tavolinë në prill
  • 2018-01-20

Takim Rama-Tsipras, dy kryeministrat në një tavolinë në prill

Ndërsa në Korçë ditën e sotme kanë zhvilluar takime dy ministrat e Jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë, Bushati-Kotzias, një takim i një niveli më të lartë pritet të zhvillohet në muajin prill. Burime nga qeveria shqiptare konfirmojnë për Top Channel se në Prill pritet një takim

Tirana i përgjigjet Moskës: I ka keqinterpretuar deklaratat e Ramës
  • 2018-01-20

Tirana i përgjigjet Moskës: I ka keqinterpretuar deklaratat e Ramës

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme i është përgjigjur me dy mesazhe në Twitter reagimit të Rusisë ndaj deklaratave të Kryeministrit Rama mbi ligjin për gjuhën shqipe në Maqedoni, duke shprehur keqardhje ndaj Moskës. Kjo e fundit shprehu shqetësim dhe akuzoi Ramën se po vijon t

Kryemadhi: Protesta e 27 janarit do të jetë mesazhi i shqiptarëve për qeverinë Rama
  • 2018-01-20

Kryemadhi: Protesta e 27 janarit do të jetë mesazhi i shqiptarëve për qeverinë Rama

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi zhvilloi pasditen e sotme një takim me strukturat e partisë në Njësinë numër 1 në Tiranë ku dha mesazhin për bashkimin e të gjithë shqiptarëve në protestën e 27 janarit kundër qeverisë. Sipas numrit 1 të LSI, protesta

Bushati-Kotzias, takim 3 ditor në Korçë për çështjet e vjetra
  • 2018-01-20

Bushati-Kotzias, takim 3 ditor në Korçë për çështjet e vjetra

Ministrat Ditmir Bushati e Nikos Kotzias nisën në Korçë takimin tre ditor në kërkim të zgjidhjes përfundimtare për çështjet e hapura mes dy vendeve. Bisedimet që pritet të zgjasin për tre ditë, deri më datë 21 janar, po mbahen në një hotel të vogël privat në qytetin juglindor,

SHBA mbështet Arta Markun: Ligji për Prokurorinë, i qartë
  • 2018-01-20

SHBA mbështet Arta Markun: Ligji për Prokurorinë, i qartë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë lëshuar një tjetër mesazh pro Prokurores së Përkohshme të Përgjithshme, Arta Marku. Pak ditë pasi Partia Demokratike ka bërë një propozim për ndryshimin e Kushtetutës në mënyrën se si mund të zgjidhet Prokurori i Përkohshëm, duke përcaktuar

Meta: Shqiptarët në Preshevë nuk do ndihen kurrë vetëm
  • 2018-01-20

Meta: Shqiptarët në Preshevë nuk do ndihen kurrë vetëm

Presidenti i Repulikës Ilir Meta priti sot në zyrën e tij kreun e Partisë Demokratike Shqiptare në Preshevë, Ragmi Mustafa. Sipas njoftimit të përcjellë nga vetë Kreu i Shtetit në faqen e tij zyrtare në rrjetin social Facebook, mësohet se temë e diskutimit kanë qenë kërkesat e shqip

Kalendari