Politika

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 23 janar 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Bisedimet Shqipëri-Greqi, Tsipras dhe Rama do takohen në Davos
  • 2018-01-23

Bisedimet Shqipëri-Greqi, Tsipras dhe Rama do takohen në Davos

Në përfundim të takimit midis ministrave të Jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë në Korçë u përfol se marrëveshjet e dakordësuara do të ishin pjesë e axhendës së një takimi të mundshëm Rama-Tsipras në prill. Por ballafaqimi Tsipras-Rama duket se do të jetë më i hershëm, pasi

No Pic available
  • 2018-01-23

Mish të pjekur, verë dhe lakrorë, çfarë ndodhi te dreka e Bushatit me Kotzias

Ministrat e Jashtëm të Greqisë dhe Shqipërisë, Kotzias e Bushati u takuan në Korçë për një samit disa ditor për të biseduar mbi marrëdhëniet mes dy vendeve. Por përveç diskutimeve intensive mes palëve, të dy zyrtarët e lartë kanë përfituar dhe për të njohur disi më shumë

No Pic available
  • 2018-01-23

Kotzias: Marrëveshja Shqipëri-Greqi do certifikohet në Davos nga Rama e Cipras

Hermetizmi me të cilin u mbajtën në Korçë bisedimet tre ditore mes ministrave të Jashtëm, Bushati e Kotzias, dhe më pas deklarata optimiste për arritje të rëndësishme në negociata nënkuptojnë se dy qeveritë kanë rënë dakord për shumicën e çështjeve, por triumfi për shpalljen

LSI, thirrje SHBA-BE: Mjaft heshtët, Rama po asgjëson ONM
  • 2018-01-23

LSI, thirrje SHBA-BE: Mjaft heshtët, Rama po asgjëson ONM

Kreu i Grupit të LSI, Petrit Vasili, i ka bërë thirrje ambasdorëve Romana Vlahutin dhe Donald Lu të reagojnë në kushtet kur kryeministri Edi Rama po asgjeson ONM-ën. Në thirrje publike sot, Vasili shprehet: Ne web-in e delegacionit europian ne Tirane sqarohet si me poshte arsyeja e pranise

No Pic available
  • 2018-01-23

Kryemadhi apel rinisë: Protestoni e mos iu trembni kërcënimeve të Ramës

Nga Konventa Kombëtare Studentore e LRI-së, Monika Kryemadhi i bëri një apel të fortë të rinjve që të bashkohen për të ndryshuar fatet e vendit. Për kryetaren e LSI, të rinjtë janë goditur  ashpër nga politikat e kryeministrit Edi Rama. Duke kthyer vëmendjen nga protesta e 27 janar

Donald Lu: Boll fajësuat SHBA dhe BE, futjuni punës për reformën në drejtësi
  • 2018-01-23

Donald Lu: Boll fajësuat SHBA dhe BE, futjuni punës për reformën në drejtësi

Në Shqipëri, ka patur kritika kohët e fundit ndaj Ambasadës amerikane për mbajtjen e qëndrimeve të dyfishta lidhur me reformën e drejtësisë. Në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës për këto akuza, ambasadori Donald Lu përmes një deklarate thekson se politikanët shqipta

Kandidaturat e KLGJ-KLP, PD: Njerëz politikë, sigurimsa dhe të dënuar
  • 2018-01-23

Kandidaturat e KLGJ-KLP, PD: Njerëz politikë, sigurimsa dhe të dënuar

Partia Demokratike përmes përfaqësuesve të vet, deputetit Oerd Bylykbashi dhe ekspertit juridik Gazmend Bardhi ka shprehur sot kundërshtimin e hapur me kandidaturat për KLGJ e KLP të zgjedhur një ditë më parë nga komisioni ad hoc. Deputeti Oerd Bykykbashi u shpreh se kandidatët e përzgj

Kalendari