Politika

Gjithsej 12 lajme të mbledhura për datën 13 shkurt 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Mediat ruse citojnë Bashën: Atje gjeni vetëm vrasje, Shqipëria një vend mafioz!
  • 2018-02-13

Mediat ruse citojnë Bashën: Atje gjeni vetëm vrasje, Shqipëria një vend mafioz!

Të etura për lajme negative rreth Shqipërisë, mediat ruse i kanë dhënë një jehonë të gjerë deklaratave të fundit të liderit të opozitës, Lulzim Basha. Duke cituar Bashën, portalet më të mëdha në Federatën Ruse, si dhe disa nga gazetat më në zë të vendit, shkruajnë se Shqip

Berat, tërhiqen nga lista kandidatet e PD. Mandati drejt Astrit Veliajt
  • 2018-02-13

Berat, tërhiqen nga lista kandidatet e PD. Mandati drejt Astrit Veliajt

Dy kandidatet për deputete që ishin në listën e Partisë Demokratike në qarkun e Beratit, janë tërhequr nga lista. Ashtu siç kishin bërë të ditur më parë, Juvina Jani dhe Monika Qosja janë tërhequr nga kandidimi si deputete për të zëvendësuar postin e lënë bosh pas dorëheqjes s

Meta pret delegacionin e PE: Dialog politik, për reformat
  • 2018-02-13

Meta pret delegacionin e PE: Dialog politik, për reformat

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim delegacionin e Parlamentit Europian që merr pjesë në takimin e 12-të të Komitetit të Stabilizim Asociimit, deputetët Monica Macovei, Elly Schlein, Eduard Kukan dhe Vladimir Urutchev. Meta tha se mirëpret angazhimin e përsëritur të Bashkimit Eu

Kukan: Negociatat i meritoni, por loboni te vendet anëtare
  • 2018-02-13

Kukan: Negociatat i meritoni, por loboni te vendet anëtare

E ardhmja e Shqipërisë është drejt Bashkimit Europian, por për ti integruar në familjen evropiane, duhet të binden anëtarët e Këshillit. Eurodeputeti Eduard Kukan, i bëri apel partive politike në vend që të bëhen bashkë për hapjen e negociatave. Sipas tij, Shqipëria e meriton hapje

Takimi Shqipëri-BE, Macovei: Luftoni korrupsionin, të çon në varfëri
  • 2018-02-13

Takimi Shqipëri-BE, Macovei: Luftoni korrupsionin, të çon në varfëri

Gjatë takimit të 12 të KSA-së në Tiranë, kryetarja e delegacionit të PE-së, Monika Macovei, i bëri thirrje qeverisë që të luftojë korrupsionin. Përfaqësuesja e lartë tha se një fenomen i tillë të çon në varfëri dhe bllokon të gjitha fushat e jetës në një vend që synon të

KSA, Bylykbashi: U derdhën 5 mln euro në zgjedhje
  • 2018-02-13

KSA, Bylykbashi: U derdhën 5 mln euro në zgjedhje

Në ditën e dytë të punimeve të sesionit të 12 të Komitetit të Stabilizim-Asociimit, Partia Demokratike ka denoncuar sërish shit-blerjen e votës në zgjedhjet e qershorit të shkuar. Deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, ka deklaruar se 20% e votuesve kanë marrë para në këmbim të votës, nd

Kryemadhi për New Europe: Shqipëria duhet të qëndrojë në kursin e BE
  • 2018-02-13

Kryemadhi për New Europe: Shqipëria duhet të qëndrojë në kursin e BE

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka dhënë një intervistë për portalin Neweurope.eu, ku ka folur për situatën aktuale në Shqipëri dhe për sfidat që ka vendi. Neweurope.eu e cilëson Kryemadhin si gruan më të fuqishme të politikës në vend. Shqipëria ka

Kalendari