Politika

Gjithsej 12 lajme të mbledhura për datën 20 mars 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Deti, grupit negociator me Greqinë i shtohet edhe Ksenofon Krisafi
  • 2018-03-20

Deti, grupit negociator me Greqinë i shtohet edhe Ksenofon Krisafi

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, i ka dhënë dje autorizimin ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, për të vijuar negociatat me palën greke për kufirin detar. Ndërkohë që grupit negociator të Shqipërisë për negociatat me Greqinë për kufirin detar i shtohet e

Rama takon Hahn: Javë vendimtare për zbatimin e Vettingut
  • 2018-03-20

Rama takon Hahn: Javë vendimtare për zbatimin e Vettingut

Kryeministri i vendit Edi Rama i cili ndodhet në Bruksel, ka zhvilluar një takim me Komisionerin Johannes Hahn. Ka qenë vetë Rama, i cili përmes një postimi në faqen e vet në Facebook pasqyron takimin që sipas tij vjen në vigjilje të të Raportit të Komisionit Europian të 17 prillit, ku

Basha: Dyfishohet përmbytja në Shkodër, Rama të shpallë gjendjen e emergjencës
  • 2018-03-20

Basha: Dyfishohet përmbytja në Shkodër, Rama të shpallë gjendjen e emergjencës

Situata nga përmbytjet në Shkodër duket se ka shqetësuar kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili ka reaguar në Facebook duke thënë se uji po avancon, ndërsa dhjetëra banorë janë evakuuar, Basha bën fajtore qeverinë dhe hapjen e portave të Hidrocentraleve për gjendjen në t

Dyshimet mbi financat e PD, KQZ zbardh raportin për 2017 (Foto)
  • 2018-03-20

Dyshimet mbi financat e PD, KQZ zbardh raportin për 2017 (Foto)

Në një kohë kur tempi i debatit mbi financimet ruse në kontratat e lobimit të Partisë Demokratike në SHBA, duket se ka rënë ndjeshëm në krahasim me ditët kur u zbulua skandali nga Mother Jones, KQZ ka bërë publik edhe raportin financiar të PD-së për vitin 2017. Komisioni Qendror i

Integrimi në BE, Mogherini: Rekomandim pa kushte për negociatat
  • 2018-03-20

Integrimi në BE, Mogherini: Rekomandim pa kushte për negociatat

Në Bruksel është zhvilluar takimi Miqtë e Shqipërisë, ku përveç kryeministrit Edi Rama, që ka kërkuar me bindje çeljen e negociatave për vendin tonë, edhe përfaqësuesja e lartë e BE, Frederica Mogherini ka shprehur vullnetin e unionit për të ecur përpara me vendet e Ballkanit Per

Rama në Bruksel: Çeljen e negociatave e meritojmë
  • 2018-03-20

Rama në Bruksel: Çeljen e negociatave e meritojmë

Në Bruksel është mbajtur sot takimi Miqtë e Shqipërisë në PE. Kreu i parlamentit evropian, Tajani ka bërë thirrje që të forcohet dialogu me vendet kandidate në BE ndërsa siguroi mbështetjen e padiskutueshme të PE ndaj Shqipërisë. Në fjalën e tij me këtë rast kryeministri i Shqip

Deti, Bushati: Brenda pak ditësh, nisim bisedimet me Greqinë
  • 2018-03-20

Deti, Bushati: Brenda pak ditësh, nisim bisedimet me Greqinë

Për ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati, autorizimi i dhënë nga presidenti Ilir Meta sjell një fazë të re të marrëdhënieve me Greqinë, teksa tha se do të vijohet me plotfuqishmërinë sa më shpejt. Jemi shumë të vendosur për të shkuar drejt një marrëveshje sa më të drejtë, sa m

Kalendari