Politika

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 21 mars 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Ramën e Bashën i bashkon Demarkacioni: Afron Kosovën me BE-në
  • 2018-03-21

Ramën e Bashën i bashkon Demarkacioni: Afron Kosovën me BE-në

Plotësimi i numrit të votave, 80 që nevojiteshin për ratifikimin e Demarkacionit është realizuar pas katër tentativave të deputetëve të Vetëvendosjes për ta penguar votimin në sallën e Kuvendit të Kosovës dhe sipas liderëve politikë i është hapur rruga liberalizmit të vizave. P

No Pic available
  • 2018-03-21

Meta Ambasadorëve të BE: Të hapen sa më parë negociatat

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në një takim Komitetin e Çështjeve Politike dhe të Sigurisë së Këshillit të BE-së, të përbërë nga ambasadorë të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ku është diskutuar për procesin e integrimit të Shqipërisë në union. Presidenti Meta thek

Rama për Politico: Serbia nuk hyn në BE para Shqipërisë
  • 2018-03-21

Rama për Politico: Serbia nuk hyn në BE para Shqipërisë

Anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian, kryeministri Edi Rama e sheh si një rrugë ku nuk ka diferenca mes shteteve dhe këtë e ka shprehur në intervistën e tij për Politico, ku nënvizon me bindje se Serbia nuk do të bashkohet me BE-në përpara Shqipërisë. Për Ramë

No Pic available
  • 2018-03-21

Ministri Bushati takon anëtarët e Komitetit të Çështjeve Politike të BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, priti sot në Tiranë anëtarët e Komitetit të Çështjeve Politike dhe të Sigurisë së Bashkimit Evropian, të cilët janë për vizitë në Shqipëri. Bushati informoi dhe iu përgjigj pyetjeve dhe komenteve të përfaqësuesve të v

No Pic available
  • 2018-03-21

Vota e emigrantëve, Majko: Vendoset në komisionin e reformës zgjedhore

Reforma Zgjedhore u rikthye si një temë e nxehtë, paraditen e sotme, ku në një takim të organizuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, bashkëkryetarët e Komisionit të Posaçëm, Bledar Çuçi dhe Oerd Bylykbashi, njohën përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar me ecurinë e reformë

Votimi elektronik, OSBE: Të testohet në zgjedhjet lokale 2019
  • 2018-03-21

Votimi elektronik, OSBE: Të testohet në zgjedhjet lokale 2019

Në një takim të organizuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, bashkëkryetarët e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore, Bledar Çuçi dhe Oerd Bylykbashi, njohën përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar me ecurinë e reformës zgjedhore, si dhe iu përgjigjën pyetjeve të t

Lobimi i PD-së, Balla: Çadra u financua për 3 muaj nga rusët
  • 2018-03-21

Lobimi i PD-së, Balla: Çadra u financua për 3 muaj nga rusët

Një ditë pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve zbardhi paratë e PD-së, socialisti Taulant Balla thotë se së shpejti do të ketë ndryshime ligjore për transparencën e financimeve të partive. Për Taulant Ballën, KQZ dështoi të verifikojë kontratat e PD-së, dhe i vetmi organ që mund të

Kalendari