Politika

Gjithsej 12 lajme të mbledhura për datën 16 prill 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Çelja e negociatave, Kukan: Shqipëria realizoi reformë të thellë juridike
  • 2018-04-16

Çelja e negociatave, Kukan: Shqipëria realizoi reformë të thellë juridike

Në prag të publikimit më 17 prill të raportit të përparimit për gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, Brukseli bëri të ditur se mbështetja dhe fokusi i Brukselit për procesin e zgjerimit nuk do të ndikojë në asnjë formë vlerësimin për gjendjen e demokracisë, sundimin e ligji

Draft raporti, EUObserver: Shqipëria dhe Maqedonia mund të nisin negociatat
  • 2018-04-16

Draft raporti, EUObserver: Shqipëria dhe Maqedonia mund të nisin negociatat

Shqipëria dhe Maqedonia mund të nisin negociatat për anëtarësim në BE, por abuzimet me të drejtat e njeriut lënë në pritje Turqinë, do të thotë Komisioni Europian. Kështu e nis shkrimin e tij EUObserver, i cili citon dhe pjesë ekskluzive të draftit : Në vazhdën e progresit të ar

No Pic available
  • 2018-04-16

LSI-së i firojnë këshilltarët edhe në Lezhë

5 këshilltarë të Këshillit Bashkiak të Lezhës, 2 të LSI, 1 i G-99, 1 i partisë ardhmëria shqiptare si dhe një tjetër këshilltar i partisë së personave me aftësi të kufizuara, kanë zyrtarizuar largimin nga forcat respektive politike për tiu bashkuar PS. I bashkohemi PS për dy refor

Tom Doshi dhe familja e tij ndalohen të hyjnë në SHBA
  • 2018-04-16

Tom Doshi dhe familja e tij ndalohen të hyjnë në SHBA

Nuk është vetëm Adriatik Llalla. Departamenti Amerikan i Shtetit pasi ndaloi ish-Kryeprokurorin dhe familjen e tij të shkelin në SHBA, ka bërë sot të njëjtën gjë me deputetin e Shkodrës, Tom Doshi. Deputeti Doshi dhe familja e tij ndalohen të shkojnë në SHBA, për shkak se ai është

Vettingu kushtëzon negociatat! KE kërkon kokën e peshqve të mëdhenj
  • 2018-04-16

Vettingu kushtëzon negociatat! KE kërkon kokën e peshqve të mëdhenj

E nesërmja pritet të jetë dita e kurorëzimit të një aspirate shumëvjeçare të Shqipërisë, pas Komisioni Europian me raportin e bërë publik ditën e sotme i rekomandon anëtareve të BE-së, hapjen e negociatave të anëtarësimit me vendin tonë. Por si çdo lajm pozitiv edhe ky e ka nj

No Pic available
  • 2018-04-16

Negociatat, përplasje në distancë PS-PD

Pak pas mesdites së të hënës, kur Top Channel kishte bërë publik raportin e Brukselit në të cilin rekomandohet hapja e negociatave me Shqipërinë, mazhoranca dhe opozita nuk i rezistuan debatit, ndonëse në distancë. Numri dy i socialistëve, Taulant Balla i kërkoi kryedemokratit Basha q

Basha në Berlin: Kërkuam nga CDU/CSU mbështetje për çeljen e negociatave
  • 2018-04-16

Basha në Berlin: Kërkuam nga CDU/CSU mbështetje për çeljen e negociatave

Kur mbeten edhe 24 orë nga momenti kur Komisioni Evropian do të vendosë ti hap ose jo rrugë çeljes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nga Berlini, njofton se në emër të opozitës i ka kërkuar grupit qeverisës të udhëhequr

Kalendari