Politika

Gjithsej 13 lajme të mbledhura për datën 17 prill 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Mogherini sot në Tiranë, sjell raportin për hapjen e negociatave
  • 2018-04-17

Mogherini sot në Tiranë, sjell raportin për hapjen e negociatave

Shefja e Politikës së Jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini, do të vijë sot në Shqipëri për të dorëzuar progres raportin. Komisioni Europian arrin në konvulsionin se hapja e negociatave është e domosdoshme që thellimi i reformave të vijojë me ritmin e kënaqshëm në të

DASH e shpalli non grata Tom Doshin, reagon ambasada e SHBA
  • 2018-04-17

DASH e shpalli non grata Tom Doshin, reagon ambasada e SHBA

Ambasada amerikane në Tiranë ka zgjedhur të reagojë ndaj shpalljen non grata të deputetit Tom Doshi duke shpërndarë njoftimin zyrtar të Departamentit amerikan të Shtetit. Dje DASH komunikoi shpalljen non grata të Tom Doshit dhe familjes së tij në SHBA, vetëm pak kohë pasi e njëjta gj

Hapja e negociatave, Basha në Berlin: Detyrë e vështirë të bindim skeptikët
  • 2018-04-17

Hapja e negociatave, Basha në Berlin: Detyrë e vështirë të bindim skeptikët

Kreu i PD Lulzim Basha në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Berlin, thotë se ka takimin më të vështirë me grupin skeptik dhe dyshues për hapjen e negociatave me Shqipërinë. Në një lidhje live në FB, nga Komisioni i Politikës së Jashtme dhe ai Çështjeve Europiane të Bundestagut

Negociatat, Rama: Morëm një provim të vështirë! Opozita nuk ndihmoi
  • 2018-04-17

Negociatat, Rama: Morëm një provim të vështirë! Opozita nuk ndihmoi

Kryeministri Edi Rama thotë Shqipëria mori një provim të vështirë, megjithë qëndrimin e opozitës, që sipas tij, përgjatë kësaj kohe nuk ka ndihmuar që Komisioni Europian të rekomandojë hapjen e negociatave. Do të ishte më serioze që Shqipëria që flet në gjuhë të huaj të isht

No Pic available
  • 2018-04-17

Negociatat kalojnë nga Parisi e Berlinidhe Athina

Komisioni rekomandoi hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë, por vendimi përfundimtar do të merret nga 28 vendet anëtare të Bashkimit Europian. Që negociatat të hapen zyrtarisht duhet që votimi të jetë unanim dhe asnjë prej vendeve anëtare të BE-së të mos dalë kundër re

Hapja e negociatave, Rama: Stacioni i radhës anëtarësimi në BE!
  • 2018-04-17

Hapja e negociatave, Rama: Stacioni i radhës anëtarësimi në BE!

Dhënia e rekomandimit pozitiv për çeljen e negociatave nga Komisioni Evropian është për kryeministrin Edi Rama arritja më e madhe e Shqipërisë në 30 vite përpjekje, rënie, ngritje, dështime dhe ringritje për tu bërë pjesë e pandashme e familjes së madhe evropiane. Sot kemi kaluar s

Rekomandimi i KE, LSI: Ti shërbejë qeverisë për tu zgjuar, e meritojnë shqiptarët
  • 2018-04-17

Rekomandimi i KE, LSI: Ti shërbejë qeverisë për tu zgjuar, e meritojnë shqiptarët

Nga Brukseli, Shqipërisë iu njohën sot meritat dhe iu dha e drejta e një gëzimi legjitim nga Komisioni Europian, nën shoqërinë e lajmit për dorëzimin e një rekomandimi pozitiv tek shtetet anëtare për çeljen e negociatave të anëtarësimit. Qeveria e pa si kurorëzim të reformave shte

Kalendari