Politika

Gjithsej 10 lajme të mbledhura për datën 22 qershor 2018. Jeni duke lundruar në faqen 1
Marrëveshja e detit, Bushati-Kotzias takohen sërish në Rodos
  • 2018-06-22

Marrëveshja e detit, Bushati-Kotzias takohen sërish në Rodos

Burime diplomatike greke, që kanë folur ekskluzivisht për Top Channel, raportojnë se deri mbrëmjen e sotme, mes ministrit Ditmir Bushati dhe homologut të tij grek, Nikos Kotzias, janë zhvilluar dy takime në ishullin e Rodosit. Ministri i Jashtëm shqiptar ka deklaruar para hyrjes në Konfe

Parlamenti i Holandës i thotë jo hapjes së negociatave për Shqipërinë
  • 2018-06-22

Parlamenti i Holandës i thotë jo hapjes së negociatave për Shqipërinë

Parlamenti i Holandës i ka thënë jo hapjes së negociatave për Shqipërinë. Ky vendim zvogëlon shpresat e Shqipërisë për integrimin në BE. Holanda e kishte paralajmëruar më herët vendimin e saj, ndërsa sot ministri i Jashtëm holandez deklaroi se Shqipëria nuk është gati, pasi ka p

Holanda kundër negociatave, Paloka: Faji i Ramës, uli çmimin e kanabisit
  • 2018-06-22

Holanda kundër negociatave, Paloka: Faji i Ramës, uli çmimin e kanabisit

Një ditë më parë parlamenti i Holandës me 125 vota kundër vendosi të mos miratojë hapjen e negociatave me Shqipërinë. Sipas tyre Shqipëria nuk ka plotësuar kushtet që ishin vënë nga BE duke nisur nga lufta ndaj krimit të organizuar dhe drogës. Por pas këtij vendimi vjen edhe reagim

Mediat gjermane: Shqipëria merr refugjatët dhe hapjen e negociatave
  • 2018-06-22

Mediat gjermane: Shqipëria merr refugjatët dhe hapjen e negociatave

Shqipëria mund të mbajë Angela Merkelin në pushtet. Nën këtë titull, gjermania “Deutsche Welle” shkruan se Shqipëria mund të shërbejë si një vend pritës i përkohshëm për azilkërkuesit që i drejtohen Bashkimit Evropian. Një zëdhënës i qeverisë austriake thotë për

Basha: Rama gënjen, 97% e shqiptarëve paguajnë më shumë taksa
  • 2018-06-22

Basha: Rama gënjen, 97% e shqiptarëve paguajnë më shumë taksa

Kryetari demokrat Lulzim Basha, nëpërmjet një postimi në Facebook thekson se sot 97 për qind e shqiptarëve paguajnë më shumë taksa. Sipas tij, kryeministri Edi Rama gënjen paturpësisht. Basha bën thirrje që të bashkohen me PD, pasi alternativa që ai ofron ka taksat më të ulëta në

Refuzimi i Holandës; Analistët: Negociatat të hapen qoftë edhe me kushte
  • 2018-06-22

Refuzimi i Holandës; Analistët: Negociatat të hapen qoftë edhe me kushte

Votimi në parlamentin e Holandës kundër hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE-në është pritur me ironi dhe humor nga politika shqiptare. Ndërkohë analistët thonë se negociatat duhen hapur qofte edhe me kushte. Nuk ka kaluar vetëm si shqetësim, vota e Holandës kundër Shqipëris

No Pic available
  • 2018-06-22

Kushtet e Gjermanisë për hapjen e negociatave për Shqipërinë

Grupet parlamentare të partive të koalicionit CDU/CSU e SPD kanë formuluar qëndrimin ndaj një nisjeje të negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë. Nisja e negociatave mbështetet, por me një sërë kushtesh. Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel do ta informojë të enjten në

Kalendari